1.Dünya Savaşında 80 Uçak Düşüren Asker: RED BARON


Red Baron Hakkında

1.Dünya Savaşı’nda 80’den fazla düşman uçağını düşüren RED BARON lakaplı Alman asıllı pilot Manfred von Richthofen. Bu pilot farklı ülkelerde farklı isimlerle bilinmektedir. Fransa’da Küçük Kızıl veya Diable Rouge (Kızıl Şeytan), Birleşik Krallık’ta Red Knight yani Kızıl Şövalye veya Red Baron (Kızıl Baron) olarak biliniyor. 2 Mayıs 1892 ile 21 Nisan 1918 tarihleri arasında yaşamıştır.


1.Dünya Savaşı’nda Alman İmpatorluğu İttifak Devletleri bünyesinde Osmanlı Devleti ile birlikte İtilaf Devletleri’ne karşı savaştı. Dünya üzerinde havacılığın temellerinin atıldığı, uçakların savaşlarda yeni kullanılmaya başlandığı zamanda Red Baron, yaşadığı dönem için büyük askeri başarılara imza atmıştır.

Soylu bir Alman ailesinden geliyordu

Manfred von Richthofen soylu bir aileye mensup idi. Richthofen 1.Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında bir yıl Alman süvari birliklerinde görev yapmıştır. Daha sonra iki kişilik uçaklarda pilot yardımcılığı yaparak pilotlara yön buluculuk yapmıştır. İlerleyen zamanda ise pilot olmuştur.

80’den fazla düşman uçağını düşürmüştür

Red Baron’un yaşamı boyunca 80’den fazla uçak düşürdüğü söylenilir. Yaşadığı dönemlerde uçaklar bir veya iki kişilik kapasiteye sahip olduğu için öldürdüğü düşman askeri sayısı tam olarak bilinememektedir.

Kızıl Baron Unvanını Almasına Neden Olan Uçak Fokker DR 1

Günlüğünde yazılana göre bir gün can sıkıntısından uçağını kırmızı renge boyamış ve bu renk sayesinde belki de farkında bile olmadan düşman askerleri üzerinde psikolojik üstünlük sağlamıştır. Kırmızı uçağı sayesinde düşmanları uzak mesafelerden bile Kızıl Baron’u teşhis edebilmiş, hatta aralarında savaşmadan geri çekilenler bile olduğu iddia edilmektedir.

Kızıl Baron’un Ölümü

21 Nisan 1918 tarihinde öldürülmüştür. Ölümünden sonra Fransa’da “düşman askerleri” tarafından askeri bir törenle gömülmüştür. 1925 yılında ise cesedi Almanya’ya nakledilmiş ve tekrardan törenle toprağa verilmiştir. Öldüğü zaman 26 yaşındaydı.


Tepkiniz Nedir ?

Adamsın bayıldım Adamsın bayıldım
14
Adamsın bayıldım
Bu nedir Bu nedir
3
Bu nedir
Emeğine Sağlık Emeğine Sağlık
26
Emeğine Sağlık
Harika Harika
10
Harika
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Anlamadım Anlamadım
33
Anlamadım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir