A Harfi ile Başlayan Şehirler ( Tüm Detaylar )


A Harfi ile Başlayan Şehirler

A harfi ile başlayan şehirler listesinde hem a harfi ile başlayan Türk şehirlerini hem de a harfi ile başlayan yabancı şehirler listesine ulaşabilirsiniz.

A Harfi ile Başlayan Şehirler

 • Adana
 • Adıyaman
 • Afyonkarahisar
 • Ağrı
 • Aksaray
 • Ankara
 • Antalya
 • Ardahan
 • Artvin
 • Aydın
 • Amasya

A Harfi ile Başlayan Şehir İsimleri ( Yabancı )

 • Abu Dabi
 • Amsterdam
 • Atina
 • Aşkabat

A Harfi ile Başlayan Ülkeler

 • Azerbaycan
 • Almanya
 • ABD
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Afganistan

Adana

A Harfi ile Başlayan Şehirler Listesinde İlk Sırada Adana

Adana Türkiye’nin yedinci büyük şehridir. 2021 yılında 2.263.373 kişilik bir nüfusa sahiptir. İlin yüzölçümü 13844 km’dir. Adana’da toplam 15 ilçe ve belediye bulunmaktadır. Bu ilçelerde 831 mahalle bulunmaktadır. Adana; Kuzeyde Kayseri, doğuda Osmaniye, kuzeydoğuda Kahramanmaraş, güneydoğuda Hatay, kuzeybatıda Niğde, batıda Mersin ve güneyde Akdeniz ile çevrilidir. Adana plaka kodu “01” dir.

Adıyaman

Adıyaman 632.459 kişilik nüfusa ve 7.337 km2 yüzölçümüne sahiptir. Adıyaman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat bölümünde yer alan bir ildir. Adıyaman ilinin büyük bir kısmı Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kuzeydeki Çelikhan ve Gerger ilçelerinin bir kısmı Doğu Anadolu bölgesinde, batıdaki Gölbaşı ve Besni ilçelerinin bir kısmı ise Akdeniz bölgesindedir. Adıyaman plaka kodu “02” dir.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar, Ege Bölgesi’nin İç Anadolu’nun batı kesiminde yer alan bir ildir. İl Nüfusu: 744.179 kişidir. İlin alanı ise 14.016 kilometrekaredir. Afyonkarahisar, Anadolu Yarımadası’nın merkezinde, batıya doğru, İç Ege bölgesinde yer almaktadır. Ege kıyılarına bakan İç Anadolu platosuna açılan bir kapı eşiğidir. Afyonkarahisar ili sınırları içerisinde merkez bölge ile birlikte 18 ilçe, 60 belediye, 448 ilçe ve bu belediyelere bağlı 420 köy bulunmaktadır. Afyonkarahisar plaka kodu “03” dür.

Ağrı

Ağrı Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan şehirdir. Yüzölçümü 14,927 km², nüfusu 2018 verilerine göre 149,188 kişidir. Ağrı, Van, Bitlis, Muş ve Kars illeri ile çevrilidir. Kentin doğusunda İran, kuzeyinde Kars, kuzeybatısında Erzurum, güneybatısında Muş, güneyinde Van ve kuzeydoğusunda Iğdır bulunmaktadır. Ağrı plaka kodu “04” dür.

Aksaray

Aksaray ili İç Anadolu bölgesinde ilimiz olup tuz gölünün doğu tarafında yer almaktadır. Şehir 7.626 km2’lik bir alana ve 412.172 nüfusa (2018) sahiptir. Aksaray, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir komşuları Niğde, Konya ve Ankara’dır. Aksaray plaka kodu “68” dir.

Ankara

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük şehridir. 2022 yılı itibariyle nüfusu 5.747.325 kişidir. Kentin yüzölçümü 24.521 km²’dir. Coğrafi olarak, Türkiye’nin merkezine yakındır ve  Batı Karadeniz bölgesinin kuzey kısımları hariç, çoğu, İç Anadolu bölgesindedir. Yüzölçümü bakımından ülkenin üçüncü büyük şehridir. Komşu şehirleri Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir’dir. Ankara plaka kodu “06” dır.

Antalya

Antalya, Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehirdir. 2021 yılı nüfusu 2.619.832 kişidir. Antalya, Türkiye’nin “turizm başkenti” olarak kabul edilir. Şehrin alanı 20.177 km²’dir. Antalya Akdeniz Bölgesi’nin batısındadır. Antalya Körfezi ile batı Toros Dağları arasında kurulmuştur. Muğla, Burdur, Isparta, Konya, Karaman ve Mersin ile çevrilidir. Antalya plaka kodu “07” dir.

Ardahan

Ardahan, Türkiye’nin kuzeydoğusunda, Doğu Anadolu bölgesinde ve kısmen Doğu Karadeniz bölgesinde Gürcistan sınırında yer alan bir ildir. Nüfusu 100.809 kişidir. Yüzölçümü ise 4.934 km²’dir. Batıda Artvin, güneybatıda Erzurum, güneyde Kars illeri ve doğuda Gürcistan ile komşudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kafkasya’ya açılan kapısıdır. Ardahan plaka kodu “75” dir.

Artvin

Artvin, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan ve Karadeniz’e bakan bir sahili olan bir ildir. 2019 verilerine göre 170.875 nüfusa ve 7.393 km² yüzölçümüne sahiptir. Artvin, Türkiye’nin Gürcistan sınırındaki kuzeydoğu köşesidir. Doğusunda Ardahan şehri, güneyinde Erzurum şehri, batısında ise Rize şehri bulunmaktadır. Artvin plaka kodu “08” dir.

Aydın

Aydın Türkiye’nin en kalabalık yirminci şehridir. Ege Bölgesi’nde yer alır. Yüzölçümü 8.007 km²’dir. Nüfusu 2019 yılı itibariyle 1.119.084 kişidir. Kuzey tarafında İzmir, kuzeydoğu tarafında Manisa, doğu tarafında Denizli, güney tarafında Muğla ve batı tarafında Ege Denizi ile çevrilidir. Aydın şehrinin 17 tane ilçesi vardır. Aydın plaka kodu “09” dur.

Amasya

Amasya Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Amasya, Orta Karadeniz bölümündedir. 5,628 km² yüzölçümü ve 321.913 kişilik nüfusu vardır. Amasya, Karadeniz’in hemen arkasında yer almaktadır. Amasya, Anadolu’nun en iç kısımlarını Samsun limanına bağlayan yol üzerinde yer alır ve demiryolu ile Samsun’a bağlanır. Amasya, Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş iklimine sahiptir. Yazın karasal iklim kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Amasya plaka kodu “05” dir.

A Harfi ile Başlayan Şehirler Listesinde Abu Dabi

Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentidir. Şehir Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır. Abu Dabi 1971 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olmuştur. Petrol gelirleri sayesinde modern bir şehir haline geldi. Abu Dabi’nin 972 km² yüzölçümü ve 1,450,000 nüfusu vardır.

A Harfi ile Başlayan Şehirler Listesinde Amsterdam

Amsterdam, Hollanda’nın başkenti ve ülkenin en kalabalık şehridir. Şehir, Hollanda’nın batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır. Amsterdam, Hollanda’nın en kalabalık şehri ve kültür ve para açısından ise en önemli şehridir. Amsterdam’ın 851,573 kişilik nüfusu ve 84 km² yüzölçümü vardır. Amsterdam’ın alan kodu “020” plaka kodu: “G, GZ, GX” dir.

A Harfi ile Başlayan Şehirler Listesinde Atina

Atina Yunanistan’ın başkentidir. Yaklaşık 4 milyonluk nüfusu ile Yunanistan’ın en büyük şehri ve Avrupa Birliği’nin 7. büyük şehridir. Atina’nın 411,717 km² yüzölçümü vardır. Şehir tepelerle çevrilidir ve sadece batı kısmı açıktır. Pire limanına 7 km uzaklıktadır. Atina’nın hava iklimi yumuşaktır. Kışın çok az kar yağar. Yazları sıcak geçer. Türkiye’nin İstanbul şehri ile kardeş şehirdir.

A Harfi ile Başlayan Şehirler Listesinde Aşkabat

Aşkabat şehri Türkmenistan’ın başkentidir. 1.031.092 (2012) kişilik nüfusu vardır. Bu nüfusu ile Türkmenistan’ın en büyük şehridir. Aşkabat İran sınırı yakındır, Kopet Dağları’nın eteğinde ve Karakum Çölü’nde bir vahada bulunur. Aşkabat şehri 1881 yılında kurulmuştur. Toplam 830 km² yüzölçümü vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.