Abant Gölü Hakkında Rehber Bilgiler


Abant Gölü Hakkında Rehber Bilgiler

Abant Gölü, Türkiye’nin kuzey batı kesiminde Bolu şehrinin güneybatısında 1.28 km² (125 hektar) yüzölçümü olan doğa harikası bir göldür.

Abant Gölü Nerede ?

Abant Gölü Hakkında Bilgiler

Abant Gölü, Bolu şehrinin 34 kilometre güneybatısında, Bolu şehri ile Düzce şehri arasında uzanan Abant Dağları’nın kuzeybatısında yer almaktadır.

Abant Gölü Nasıl Oluştu ?

Yeraltında oluşan tektonik çökeltilerden meydana gelen büyük taş bloklarının vadiyi doldurmasıyla meydana gelmiştir.

Abant Gölü Özellikleri

Abant Gölü Özellikleri Hakkında Detaylı Bilgiler

Abant Deresinin vadi kısmında yaşanan heyelandan ötürü heyelan gölü meydana gelmiştir. Tektonik orijinli olan göl Kuzey Anadolu fay hattındadır. Bu gölün etrafında 1400-1700 metre yüksekliklerde tepeler vardır. Gölden akan fazla sular Abant Deresi ve Bolu Çayına dökülmektedir. Gölün sahip olduğu 1196 hektarlık alan, tabiat parkı olarak kullanılmaktadır. Bu tabiat parkının ismi Abant Gölü Tabiat Parkı‘dır. Göl, dip kısımları görünecek kadar berrak haldedir.

Abant Gölü Tabiat Parkı’nın en yüksek noktası 1794 metre yüksekliği ile Erenler Tepesi’dir

En yüksek noktası 1794 metre olan gölün, en düşük bölümü ise 1328 metre yüksekliği ile Abant Gölü’nün seviyesidir. Gölün yüzey genişliği 1.25 km²’dir. Derinliği ise maksimum 18 metredir.

Gölü besleyen su kaynakları vardır

Dağlardan gelen soğuk hava nedeni ile kar suları ve küçük derelerden gelen sular beslemektedir. Aynı zamanda gölden dışarıya temiz su taşmaktadır. Bu taşan suya Dirgine Çayı denir.

Gölün etrafında turistik yerler vardır

Gölün çevresinde turistik oteller, dinlenme evleri, piknik alanları ve kamp alanları bulunmaktadır. Gölün etrafında gölü çevreleyen asfalt bir yol vardır. Bu yol gezinti için kullanılır.

Gölün etrafında bitki çeşitliliği vardır

Abant Gölü Bitki Örtüsü ve Yaşamı

Gölün çevresi köknar, çam, meşe, kayın, gürgen, kestane ağaçları ile süslüdür. Bölge, zengin bir bitki örtüsüne sahiptir.

Abant Gölü kış mevsiminde tamamen donmaktadır

Abant Gölü'nün Kışın Donmuş Hali

Kış aylarında hava soğukluğu nedeni ile kıyı kısımlar da dahil olmak üzere genellikle göl tamamen donmaktadır.

Abant Gölü Giriş Ücretli mi ?

2021 yılı ücretlendirmesinde araçsız giriş ücreti 8 TL’dir, indirimli giriş ücreti ise 4 TL’dir. Otomobil ile giriş ücretlendirmesi 24 TL’dir.

Abant Gölünde Yüzülüyor mu ?

Abant Gölü içinde yüzmek mümkün değildir ve yasaktır. Yüzmeye çalışıldığında yetkililer tarafından uyarılırsınız. Gölün alanı yüzmek yerine temiz hava ve keyifli vakit geçirmek için elverişlidir.

Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir ?

İstanbul-Ankara arasında bulunan D-100 karayolunun 203. km’sinin Ömerler köyü sapağından ilerleyerek, 22 km’lik asfalt yolla ulaşılabilir. Taşkesti beldesi içinden ayrılan yol ile Abant’a ulaşmak mümkündür. Bu yolun güneybatı tarafından alana ulaşım sağlanabilir. Nallıhan, Mudurnu üzerinden güneyden göl alanına ulaşılır.

Abant Gölü Adresi

Abant Gölü, 14800 Örencik Köyü/ Mudurnu/ Bolu


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.