Abdi Paşa: Budin Eyaletinin Son Muhafızı


Abdi Paşa: Budin Eyaletinin Son Muhafızı

Abdi Paşa, 90.000 kişilik Haçlı kuvvetlerine bir avuç Osmanlı askeri ile karşı koyan Abdi Paşa Budin’in Osmanlı hakimiyetindeki son valisidir.

Abdi Paşa Kimdir ?

Asıl adı Abdurrahman’dır. Doğum tarihi ve yeri tam olarak bilinmemektedir. Arnavut asıllı Paşa, Yeniçeri olarak yetişmiş daha sonraları hizmetleri sebebiyle 1669 yılında Yeniçeri Ağası olmuştur. Girit Savaşı’nda gösterdiği başarıların ardından vezirlik rütbesine yükseldi. Bundan sonra sırasıyla; Bağdat, Mısır, Bosna ve Budin Valisi oldu. 1684 senesinde Halep valiliğine, aynı yıl tekrar Budin valiliğine tayin edildi.

Budin Kuşatması (1686)

1686 senesinde 90.000 kişilik Kutsal İttifak ordusu Budin’i kuşattı

Kutsal Roma İmparatorluğu Bayrağı

Kutsal Roma İmparatorluğu Bayrağı
Görsel Kaynak

Budin’e on sekiz defa taarruz edildi. Bütün taarruzlar Osmanlı tarafından püskürtüldü

Üç buçuk ay süresince Kutsal İttifak orduları Abdi Paşa komutasındaki Budin’e on sekiz defa taarruz ettiler. Bütün taarruzlar Paşa ve adamları tarafından püskürtüldü. Haçlı Ordusu’nun teslim olma teklifleri reddedildi.

Takviye alınamadığı için şehrin içindeki kuvvetler azalmaya başladı

Zamanla şehrin içindeki Osmanlı ordusunun gücü azalmaya başladı. Kutsal İttifak ordusunun şehrin hakim tepelerini ele geçirmesi yüzünden Osmanlı ordusu takviye kuvvet alamıyordu.

Savaş sırasında cephanelik patlaması yaşandı

Savaş esnasında Osmanlı ordusunda cephanelik patlaması yaşandı. 1500 Osmanlı askerini aynı anda hayatını kaybetti. Cephanelik patlamasından sonra savunma daha da zorlaştı.

2 Eylül 1686 günü Kutsal ittifak birlikleri taarruza geçti

Macar ressam Gyula Benczúr tarafından
Lorraine Dükü V. Charles’ın Budin’e girişi
Görsel Kaynak

Abdi Paşa askerleriyle birlikte çarpışmada yer alıyordu. 2 Eylül 1686 günü Kutsal İttifak birlikleri altı koldan genel taarruza geçti. Abdurrahman Paşa Beç Kapısı’nda hayatını kaybetti. Öldüğünde 70 yaşındaydı.

Macarlar, Abdi Paşa’nın ölümünün ardından Paşayı öven bir mezar taşı koydular

Abdi Paşa Anıtı Budin Kalesi
Görsel Kaynak

Macarlar ise Abdurrahman Abdi Paşa’ya hürmet göstermişlerdir.

Yazıtta Türkçe ve Macarca Abdurrahman Paşa’yı metheden ifadeler yer alıyor “Kahraman Düşmandı”

” 145 yıllık Türk egemenliğinin son Buda Valisi Abdurrahman Abdi Arnavut Paşa bu yerin yakınında 1686 Eylül ayının 2.günü öğleden sonra yaşamının 70. yılında maktul düştü. KAHRAMAN DÜŞMANDI RAHAT UYUSUN ! “


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.