Acı Çiğdem Hakkında Doğadan Bilgiler


Acı Çiğdem Hakkında Doğadan Bilgiler

Acı çiğdem, Colchicum cinsi olarak bilinen bitkilerin ismidir. Zehirli bir bitkidir. Genellikle çiğdem ile karıştırılır. Fakat acı çiğdemler, bildiğimiz çiğdemden farklıdır. Güz çiğdemi olarak da bilinirler.

  • Âlem: Plantae (Bitkiler) 
  • Bölümü: Angiosperms (Kapalı tohumlular)
  • Sınıfı: Monocots (Bir çenekliler)
  • Takım: Liliales
  • Familya: Colchicaceae
  • Cins: Colchicum
  • Türü: Colchicum Speciosum

Acı Çiğdem Kullanım Alanları

Acı Ciğdem Kullanım Alanlari Hakkında

Yumru ve tohumları kullanılmaktadır. Tohumlarda bulunan colchicine maddesi ile romatizmaya ve damla hastalığına iyi gelen ilaçların yapımlarında kullanılır.

Colchicum speciosum, Colchicum cinsine ait bir çiçekli bitki türüdür. Zehirli olduğundan ve yutulduğunda ciddi yan etkilere neden olabileceğinden, bitkisel ilaçlarda veya başka herhangi bir pratik amaç için yaygın olarak kullanılmaz. Colchicum speciosum ve diğer Colchicum türlerindeki aktif bileşen, yüzyıllardır gut ve diğer enflamatuar durumları tedavi etmek için kullanılan toksik bir alkaloid olan kolşisindir. Ancak yüksek dozlarda alındığında ciddi yan etkilere neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Colchicum speciosum’u tıbbi amaçlar için kullanmak yerine, genellikle sonbaharda açan ve bahçeye renk katan güzel, mor çiçekleri için yetiştirilir. Zehirli olduğu ve yutulduğunda ciddi semptomlara neden olabileceği için bu bitkiyi çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutmak önemlidir.

Acı çiğdemlere zehirli oldukları için dikkat edilmelidir.

Zehirli olma ihtimali olduğundan insan sağlığını tehlikeye sokabilir. Bu gibi tehlikeli durumlar oluşmaması için dikkatli davranılmalıdır. Gerektiğinde bu konu üzerinde uzman olan kişiler ile iletişimde olunmalıdır.

Bazı zehirsiz türleri yemek yapımlarında kullanılmaktadır.

Zehirli olmasına karşın bazı zehirsiz türleri de mevcuttur. Bu zehirsiz türleri yemek yapımında kullanılmaktadır.

Acı Çiğdem Hakkında Bilgiler

Acı Çiğdem Hakkında Bilgiler
Görsel Kaynak

Tıbbi önemi olan bitkilerdir. İnsanlara olumlu katkıları olduğu gibi, zehirli olması sebebi ile olumsuz etkilerde de bulunabilir. Doktor kontrolünde iken kullanılabilirler. Bitkiler Colchicaceae familyası, Colchicum cinsindendir.

Boyları ortalama 10 ile 30 cm arasındadır

Acı Çiğdem Boyu Ne Kadardır ?

Acı çiğdemlerin boyları 10 ile 30 cm arasında değişkenlik göstermektedir.

Türkiye’de acı çiğdemler pek yetişmez. Avrupa’nın sulak arazileri daha elverişlidir

Acı Çiğdem Nerede Yetişir Detayları Nelerdir ?

Türkiye’de pek yetiştiği söylenemez, Türkiye’de kısıtlı bölgelerde mevcuttur. Yaygın olarak Avrupa’nın çayırlarında yetişir.

Türkiye’de Acı Çiğdem

Türkiye’de genel olarak Kuzey ve Kuzeydoğu Anadolu da yetişmektedir. Bu bölgelerdeki Kastamonu, Giresun, Trabzon, Artvin şehirlerinde yoğunluktadır. Bazı insanlar tarafından Karadeniz bölgesinde yaylacıları kış geldiği için uyardığı da düşünülür.

Sonbaharda 6 parçalı çiçekler açar

Acı Çiğdem Çiçeği Hakkında

Sonbaharda mor renge yakın 6 bölümlü çiçekler açarlar. 6 parçalı çiçekleri oldukça güzel ve etkileyicidir.

Acı çiğdem halk arasında “güz çiğdemi” olarak da isimlendirilir

Güz Çiğdemi Hakkında Bilgiler

Sonbahar aylarında çiçek açtıkları için “güz çiğdemi” olarak da bilinmektedirler.

Özetleyecek olursak;

Acı çiğdem, çoğu Avrupa ve Asya’ya özgü yaklaşık 50 tür çiçekli bitki içeren bir bitki cinsidir. Colchicum’un en iyi bilinen türü, sonbaharda ortaya çıkan güzel mor veya pembe çiçekleri ile tanınan popüler bir bahçe bitkisi olan sonbahar çiğdemidir. Colchicum’un diğer türleri arasında sarı çiçekleri olan ve tıbbi özellikleriyle de bilinen çayır safranı bulunur. Colchicum bitkilerindeki aktif bileşen, gut ve diğer enflamatuar durumları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılan toksik bir alkaloid olan kolşisindir. Ancak yüksek dozlarda alındığında ciddi yan etkilere neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Colchicum bitkilerindeki aktif bileşen, gut ve diğer enflamatuar durumları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılan toksik bir alkaloid olan kolşisindir. Vücutta iltihaplanmaya katkıda bulunan belirli kimyasalların üretimini engelleyerek çalıştığına inanılmaktadır. Ancak yüksek dozlarda alındığında ciddi yan etkilere neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Colchicum bitkileri zehirlidir ve yutulmamalıdır. Kolşisine ek olarak, yutulduğunda mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi semptomlara neden olabilen başka toksik alkaloidler içerirler. Yanlışlıkla yutulmasını önlemek için Colchicum bitkilerini çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde tutmak önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.