Adam Otu Hakkında Bitkisel Bilgiler


Adam Otu Hakkında Bitkisel Bilgiler

Adam Otu, maviye yakın ve mor renkli çiçekleri olan, rozet yapraklı, kazık köklü bir bitki türüdür. Solanaceae (Patlıcangiller) familyasının üyesidir.

Bitki Patlıcangiller familyasının da Mandragora cinsini oluşturmaktadır.

Bazı yaprakları sarı renkli de olabilmektedir. Çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu bölgelerinde yetişmektedir.

Kök bölgelerinde hiyosiyaminlerle skopolamin alkaloidlerini barındırır. Bu alkaloidler %0,3 oranındadır. Hiyosiyaminlerle skopolamin alkaloidleri bulunduğu için adam otu zehirli bir bitki türüdür.

Adam Otu Çiçekleri

Çiçekler yaprak rozetinin ortasında yaprak koltuklarında soliterdir, bazen sarkıktır. Çiçek sapları 2 ila 7 cm uzunluğundadır.

Adam Otu Meyveleri ve Tohumları

Sulu meyveler, çoğunlukla 2 ila 3 (1.5 ila 5) cm çapında veya elips şeklinde, bazen yaklaşık 5.5 cm uzunluğunda ve yaklaşık 4.5 cm genişliğinde sivri uçludur. Tamamen olgun olduklarında hoş bir koku yayarlar, ancak bu koku kısa sürede ağır ve nahoş hale gelir. Meyve olgunlaştıkça kaliks genişler ve meyvenin üzerinde yükselir, ancak çok daha kısa da kalabilir. Tohum boyutu, türe bağlı olarak yaklaşık 2,5 × 2,2 mm veya 4 × 5 mm ila 6 × 7 mm’dir.

Mandragora Sınıflandırması

Mandragora cinsi ilk kez 1753 yılında Carlo Linnaeus tarafından Species Plantarum’un ilk baskısında kullanılmış ve burada Akdeniz türü Mandragora officinarum tanımlanmıştır.

Sınıflandırma ve filogeni

Geleneksel olarak Mandragora, Atropa ve Lycium ile yakından ilişkili olarak kabul edilir ve bu cinslerin en azından ilkinin aynı kabilesi veya alt kabilesi halinde gruplanır. Moleküler filogenetik çalışmalar, cinsin büyük Solanoideae alt familyasına ait olduğunu, ancak bu alt familya içinde yakın akrabaları olmayan birkaç izole cinsten biri olduğunu göstermektedir.

Mandragora Bilimsel Sınıflandırması

Mandragora cinsi aşağıdaki sınıflarda yer almaktadır.

  • Plantae Alemi
  • Tracheophyta Bölümü
  • Magnoliopsida Sınıfı
  • Solanales Takımı
  • Solanaceae Familyası

Mandragora, Adam Otu Kullanım Alanları

Mandragora bitkilerinin ağrı kesici ve yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Cinsel güç artırıcı özellikleri olduğu da söylenmektedir. Fakat bilinçsizce rastgele kullanıldığı zaman kesinlikle zararlı olur. Zehirli bitki türü olduğu unutulmamalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.