Antik Agora Meydanları Nedir ?


Agora: Antik Şehir Meydanları Nedir ?

Agora, Antik Yunan Sitelerinde (şehirlerinde) toplantı yeri, siyasi, ticari, dini faaliyetler için kullanılan meydanlardır. Antik Yunan döneminde ticaret ve sanatın gelişmesi ile insanlar ortaya çıkardıkları eserleri veya ürünleri sergilemek için uygun toplanma yerleri aradılar. İlk olarak alışveriş için kullanılan binalar tercih ediliyordu.

Agora Nedir ?

Mimari ve yaşam şartlarının değişmesi ve gelişmesi ile birlikte agora meydanları ortaya çıktı. Başlangıçta İyonya tipi agoralar kullanılmaya başlandı. Bunlar üç tarafı revaklarla çevrili, bir bölümü ise caddeye açık idi. Şehrin bütün ana yolları agoraya çıkardı. Daha sonraları dört tarafı kapalı hale getirildi. Agoraların orta kısımlarında tezgah alanları bulunurdu.

Agora Meydanları Nedir ?

Bu mekanlar aynı zamanda dini açıdan kutsal sayılan alanlar idi. Agoraya girebilmek için temiz ve suçsuz olmak gerekiyordu. Drakon kanunlarına göre bu alanlara katiller giremezdi. Zamanla bu mekanlar dini özelliklerini kaybetmiştir. Agoraların adli önemi de vardı. Halk bu alanlardan mahkemelerdeki duruşmaları takip edebiliyordu. Günümüz Türkiye sınırları içinde Side, Perge, Aspendos Agorası gibi meşhur agoralar bulunmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.