Ağrı İlçeleri Hakkında Bilgiler


Ağrı İlçeleri Hakkında Bilgiler

Ağrı ilçeleri 8 tanedir. Ağrı şehrinin ilçeleri: Ağrı Merkez, Doğubayazıt, Diyadin, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay ve Tutak’dır.

Ağrı’nın İlçeleri

  • Ağrı Merkez
  • Doğubayazıt
  • Diyadin
  • Eleşkirt
  • Hamur
  • Patnos
  • Taşlıçay
  • Tutak

Ağrı birçok farklı isimle anıldı. Önceki isimleri: Karakilise, Ararat, Karaköse ve son haline gelmesinde Ağrı Dağı‘nın isminden esinlenilerek Ağrı ismi verilmiştir. İklimi çok soğuktur. Ormanlık alan ise azdır.

Ağrı Merkez

Ağrı Şehrinin Merkez İlçesi Hakkında
Görsel Kaynak

Ağrı Merkez ilçesinin nüfusu 149.188 kişidir (2018). Merkez ilçesinin toprakları genelde dağlıktır.

Doğubayazıt

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi Hakkında
Görsel Kaynak

Doğubayazıt ilçesinin nüfusu 121.263 kişidir. Doğubayazıt ilçesinin toprakları dağlıktır. Kuzeybatısında Aras Güneyi Dağları, güneybatısında ise Aladağ bulunur. Doğubayazıt Avrupa E-yolu E80 transit yolu üzerinde yer almaktadır. Doğubayazıt, merkez ilçenin 93 km doğusunda, İran’a ise 25 km uzaklıkta mesafededir. Doğubayazı ilçe toprakları engebeli ve yüksektir.

Diyadin

Ağrı'nın Diyadin İlçesi Hakkında
Görsel Kaynak

Diyadin ilçesinin 2018 sayımına göre nüfusu 42.123 kişidir. Diyadin ilçesinin güney kısmında Aladağ, kuzey kısmında ise Ağrı Dağı yer almaktadır. Meya Mağaraları, Diyadin ilçesindedir. Diyadin ilçesi Tendürek Dağı yakınlarında bulunan ilçe kaplıcaları ile meşhurdur. Bölgenin insanları genellikle geçimini hayvancılık ve tarım işleriyle sağlamaktadır.

Eleşkirt

Ağrı'nın Eleşkirt İlçesi Hakkında
Görsel Kaynak

Eleşkirt ilçesinin nüfusu 34.180 kişidir (2018). Eleşkirt’in batısı ve kuzeyi Aras Dağları ile çevrilidir. Eleşkirt ilçe merkezine bağlı; 3 belde, 61 köy ve 8 mahallesi vardır. Yüzlerce yıldır Türk, Kürt ve Ermeni halkları bölgede iç içe yaşamaktadır. Eleşkirt ilçesinin kültürü oldukça zengindir.

Hamur

Ağrı'nın Hamur İlçesi Hakkında
Görsel Kaynak

Hamur ilçesinin 2018 sayımına göre nüfusu 19.115 kişidir. Hamur ilçesinin güney kısmında Aladağ, doğusunda Kandil Dağı yer alır. Merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı olan 46 köy ve 50 mahallesi vardır.

Patnos

Ağrı'nın Patnos İlçesi Hakkında
Görsel Kaynak

Patnos ilçesinin nüfusu 122.833 kişidir. Patnos ilçesinin toprakları dağlıktır. Kuzeydoğu kısmında platolar vardır. Ağrı il merkezine 82 km uzaklıktadır. Patnos, Ağrı-Van, Ağrı-Muş, Ağrı-Bitlis yollarının kavşağındadır. Bu konumu sayesinde hızlı gelişmiştir. Patnos, Ağrı şehrinin nüfus yoğunluğu en çok olan ilçesidir. Patnos ilçesinin yüzölçümü 1.424 km2’dir. İlçeye bağlı; 1 belde, 91 köy ve 16 mahallesi vardır.

Taşlıçay

Ağrı'nın Taşlıçay İlçesi Hakkında
Görsel Kaynak

Taşlıçay ilçesinin 2018 sayımına göre nüfusu 20.450 kişidir. Taşlıçay ilçesinin toprakları ortalama 2000 metreden yüksek dağlık araziden meydana gelmektedir. Taşlıçay ilçesi Türkiye ile İran transit yolu üzerinde yer alır. Taşlıçay, Murat nehrinin kuzey kıyı kısmında kurulmuştur. Taşlıçay’ın doğusunda Diyadin ilçesi ve Doğubayazıt ilçesi, batısında ise Eleşkirt ilçesi yer almaktadır.

Tutak

Ağrı Şehrinin Tutak İlçesi Hakkında
Görsel Kaynak

Tutak ilçesinin nüfusu 30.505 kişidir. Tutak ilçesinin kuzey kısmında Çakmak Dağları bulunur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.