Ahırkapı Feneri Hakkında Turistik ve Tarihi Bilgiler


Ahırkapı Feneri Hakkında Turistik ve Tarihi Bilgiler

Ahırkapı Feneri, İstanbul Boğazının batı kısmında bulunan Marmara Denizi tarafına bakan büyük bir deniz feneridir. Deniz feneri, yüksek ve beyazdır. Boğaza ve Marmara Denizine hizmet vermektedir.

Gemilerin gece karanlığında yollarını bulmalarına, deniz kazalarını ve geceleri gemilerin karaya oturmasını engellemede yardımcı olur. Fener deniz seviyesinden 36 metre yükseklikte yer alır. Kulenin yüksekliği ise 26 metredir. Fener aynı zamanda örme taş kuledir.

Yaklaşık 264 yıl önce (2019) inşa edilen fener, çeşitli bakım ve onarımlardan geçmiştir. Fener kare taban ve silindirik bir gövde yapısına sahiptir. Fenerin görünümü minare şerefesini andırmaktadır. Fenerin kare şeklindeki kaidesinin üzerini çepeçevre bir balkon kaplamaktadır. Balkon kısmının sonra camlı ışık veren bir bölüm vardır.

Fener ilk yapıldığı dönemlerde aydınlatma için fitilli gaz yağı lambası kullanılmıştır. Daha sonra LPG ile çalışan lambalar kullanılmış ve günümüzde ise 1000 W değerinde elektrik lambaları kullanılmaktadır. Ahırkapı Feneri’nin önüne 1958 yılında sahil yolunun yapımı ile fenerin önünde yoğun bir trafik vardır.

Ahırkapı Feneri Tarihi

Ahırkapı Feneri Tarihi Hakkında Bilgiler
Michel Zeno Diemer (1867 – 1939) (Alman)
Pera Müzesi Koleksiyonu

İlk olarak Osmanlı Sultanı III. Osman döneminde inşa edilmiştir. III. Osman devrinde Mısır’a ticaret için yola çıkan Hacı Kaptan komutasındaki gemi, Kumkapı’da olumsuz hava şartlarından dolayı karaya oturmuştur. Durumu öğrenen Sultan, Sadrazam Said Paşa ile birlikte kurtarma faaliyetlerine bizzat katılmıştır. Rivayete göre gemi kazasından kurtarılan denizcilerden biri padişaha kaza yapılan bölgeye fener yapılması için öneride bulunmuştur. Durumu değerlendiren padişah Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa’ya bölgeye fener yapılması için emir vermiştir. Böylece 1755 yılında fener inşa edilmiştir.

Sultan Abdülmecid zamanında tekrardan inşa edilmiştir

III. Osman döneminde inşa edilen fener, yangınlar sebebi ile 1855’te Sultan Abdülmecid döneminde ahşap fenerin yerine günümüzdeki taş kule hali inşa edilmiştir


Tepkiniz Nedir ?

Adamsın bayıldım Adamsın bayıldım
20
Adamsın bayıldım
Bu nedir Bu nedir
10
Bu nedir
Emeğine Sağlık Emeğine Sağlık
33
Emeğine Sağlık
Harika Harika
16
Harika
Şaşırdım Şaşırdım
10
Şaşırdım
Anlamadım Anlamadım
6
Anlamadım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir