Ankara Üniversiteleri Tam Listesi ( Devlet ve Özel)


ankara üniversiteleri listesi

Ankara Üniversiteleri listesinde devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler olmak üzere 22 üniversite vardır. Ankara Üniversiteleri listemize başlayalım.

Ankara’daki Devlet Üniversiteleri

Ankara’da 8 tane devlet üniversitesi vardır.

 • Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 • Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
 • Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi kısa ismiyle AHBV 18 Mayıs 2018’de Gazi Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuştur. Üniversitenin Sloganı “İlim Kapısı” dır. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Ankara’da bulunan bir devlet üniversitesidir. Adını 13. yüzyılda yaşamış mutasavvıf Hacı Bayram Veli’den almıştır. Üniversite, mühendislik, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve beşeri bilimler gibi alanlarda çok çeşitli akademik programlar sunmaktadır. Ayrıca araştırmaya güçlü bir şekilde odaklanır ve çeşitli araştırma enstitüleri ve kuruluşlarıyla ortaklıkları vardır. Üniversite 20.000’in üzerinde öğrenci kitlesine sahiptir.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi 01 Temmuz 2017’de müzik ve güzel sanatlar alanlarında akademik eğitim vermek için Ankara’da kurulmuş bir üniversitedir. Üniversite 4 Fakülte, 1 Enstitü ve 1 Meslek Yüksekokulu ile eğitimine devam etmektedir. Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi , Türkiye’nin tamamen müziğe odaklanan ilk yüksek öğretim kurumudur . Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi 1 Temmuz 2017 tarih ve 3011 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazetesinde yayımlanan 7033 sayılı Kanun ile kurulmuştur.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi 22 Ocak 2013’de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Sosyal Bilimler alanında Türkiye’nin ilk kurulmuş devlet üniversitedir.  Bu kurumun ayrıca Lefkoşa’da bir şube kampüsü vardır. ASBÜ ayrıca öğrencilere kütüphane, barınma, spor tesisleri, mali yardımlar ve/veya burslar, yurtdışında eğitim ve değişim programları ile idari hizmetler dahil olmak üzere çeşitli akademik ve akademik olmayan olanaklar ve hizmetler sunmaktadır.

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi, Üniversite Kanunuyla birlikte bu kanunla kurulan ilk üniversite olma unvanına sahiptir. 1946 yılında kurulmuştur. Ankara Üniversitesi 1842 yılında kurulan Veteriner Fakültesi ve 1859 yılında kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi yani Mekteb-i Mülkiye’nin köklerini taşımaktadır. Ankara Üniversitesinin sloganı “Cumhuriyetin Bilim Güneşi”dir. 1923 yılında cumhuriyetin kurulmasından sonra Türkiye’de kurulan ilk yüksek öğretim kurumudur. Ankara Üniversitesi bünyesinde 41 adet Araştırma, Uygulama ve Eğitim merkezi bulunmaktadır

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kısa adıyla AYBÜ, 21 Temmuz 2010 tarihinde kurulmuştur. Eski adı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’dir. Üniversitenin sloganı “Üniversite eğitiminde yeni bir soluk…” dur.

Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi Ankara’da kurulan ilk üniversitedir. 1926 yılında kurulmuştur. Cumhuriyet döneminin ilk üniversitedir. Kayıtlı yaklaşık 77.000 öğrencisi vardır. Üniversitenin sloganı “Gazili Olmak Ayrıcalıktır”.

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi kısa adıyla HÜ; 8 Temmuz 1967 tarihinde kurulmuştur. 50.000 öğrencisi olan Hacettepe Üniversitesi’nin sloganı “Daha İleriye… En İyiye…” dir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi kısa adıyla ODTÜ 15 Kasım 1956’da kurulmuştur. Üniversitenin kuruluşunda dönemin Türkiye Başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup akademisyen tarafından kuruluş çalışmaları yapılmıştır. Günümüze kadar 120.000’den fazla mezun veren ODTÜ. Türkiye’de yabancı dilde eğitim, merkezi bilgisayar sistemi, üniversite müzesi, teknokent kurmak ve internet bağlantısı gerçekleştirmek gibi Türkiye’de birçok çalışmayı ilk defa gerçekleştirmiştir.

Ankara’daki Özel Üniversiteler

Ankara’da 14 tane özel üniversite vardır.

 • Anka Teknoloji Üniversitesi
 • Ankara Medipol Üniversitesi
 • Atılım Üniversitesi
 • Başkent Üniversitesi
 • Çankaya Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi
 • Lokman Hekim Üniversitesi 
 • Ostim Teknik Üniversitesi
 • TED Üniversitesi
 • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 • Ufuk Üniversitesi
 • Yüksek İhtisas Üniversitesi
 • Ankara Bilim Üniversitesi

Anka Teknoloji Üniversitesi

Anka Teknoloji Üniversitesi İstanbul Adli Bilimler Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitedir. Anka Teknoloji Üniversitesi’nde 6 fakülte, 3 enstitü ve 1 yüksekokulda eğitim verilmektedir.

Ankara Medipol Üniversitesi

Ankara Medipol Üniversitesi 09.05.2018’de Türkiye Eğitim, Sağlık, Bilim ve Araştırma Vakfı tarafından kurulmuştur. Üniversite bünyesinde 9 fakülte, 1 enstitü ve 3 yüksekokulda eğitim verilmektedir.

Atılım Üniversitesi

Atılım Üniversitesi 1996’da Atılım Vakfı tarafından kurul bir vakıf üniversitedir. Atılım Üniversitesi kamu tüzel kişiliğine haiz bir vakıf üniversitesidir. Atılım Üniversitesi yabancı dille öğretim imkanı sunmaktadır. Üniversitenin eğitim dili İngilizcedir. Üniversitenin sloganı “Geleceğe İz Bırakın…” dır.

Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi 1994 yılında Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ile Haberal Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur. Başkent Üniversitesi bünyesinde 12 fakülte, 8 enstitü, 6 meslek yüksek okulu ve 2 yüksekokulda eğitim verilmektedir. Üniversitenin sloganı “Bilim, Başkent Üniversitesinde Toplanır ve Oradan Yayılır” dır.

Çankaya Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi 9 Temmuz 1997’de Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitedir. Üniversitenin eğitim dili Hukuk Fakültesi dışında İngilizcedir.

Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararlarıyla 20 Ekim 1984 tarihinde kuruldu. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesidir. Bilkent ismini, Bilim Kenti’nin kısa halinden almıştır.

Lokman Hekim Üniversitesi 

Lokman Hekim Üniversitesi, Sevgi Vakfı tarafından kurulmuştur. Lokman Hekim Üniversitesi 5 fakülte, 10 lisans ve 1 yüksekokul ve 10 ön lisans programında eğitim vermektedir.

Ostim Teknik Üniversitesi

Ostim Teknik Üniversitesi, OSTİM Vakfı tarafından kurulmuştur. 2017 yılında kurulan Ostim Teknik Üniversitesi “sanayinin üniversitesi” vizyonu ile hareket etmektedir.

TED Üniversitesi

TED Üniversitesi 7 Temmuz 2009 tarihinde Türk Eğitim Derneği tarafından kurulmuştur. TED Üniversitesi “Yükseköğrenimde de farkı biz yaratırız” sloganı ile hareket etmektedir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kısa adıyla TOBB ETÜ, Türkiye Odalar ve Borsalar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2003’de kurulmuştur. Üniversitede Ortak Eğitim programı uygulanmaktadır. Ortak eğitim programı sayesinde öğrenciler mezun olduğu zaman iş tecrübesine sahip olarak mezun olmaları amaçlanmaktadır. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi “Liderliğin, Yenilikçiliğin ve Girişimciliğin Üniversitesi” sloganı ile hareket etmektedir.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi 3 Mart 2011’de 3 Mart 2011 kuruldu. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Türkiye’de kurulan ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesidir. Türkiye’de havacılık alanında ilk defa lisans eğitimi veren Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin pilotaj bölümünün yıllık fiyatlandırması 42 bin TL’dir. Bu bölüme kayıt olan öğrenciler eğitim boyunca 250 saat uçuş eğitimi alırlar. Mezun olduktan sonra Türk Hava Yolları’nda yardımcı kaptan olarak işe başlamaları hedeflenmektedir.

Ufuk Üniversitesi

Ufuk Üniversitesi 18 Aralık 1999’da Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı tarafından kuruldu. “İdeallerin Ufuk’ta Birleştiği Çizgi” sloganı ile hareket eden üniversite 5 fakülte, 4 yüksekokul ve 2 enstitü ile eğitim vermektedir.

Yüksek İhtisas Üniversitesi

Yüksek İhtisas Üniversitesi 2011’de Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı ile Türkiye Devlet Hastaneleri Vakfı tarafından kuruldu. Üniversitenin önceki adı Ankara Bilge Üniversitesi idi. Daha sonra Yüksek İhtisas Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Yüksek İhtisas Üniversitesi 3 fakülte, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 1 enstitü ile eğitim sağlamaktadır.

Ankara Bilim Üniversitesi

Ankara Bilim Üniversitesi  17 Nisan 2020’de kurulmuş yeni bir üniversitedir. Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından kurulmuştur.

İstanbul Devlet Üniversiteleri ve İzmir Üniversiteleri listelerimizden de İstanbul ve İzmir’deki üniversiteler hakkında bilgi edinebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.