Bayrağında Kırmızı Renk Olan Ülkeler


bayrağında sarı renk olan ülkeler

Bayrağında kırmızı renk olan ülkeler veya daha kısa haliyle kırmızı renkli bayraklar listeledik. Kırmızı bayraklı ülkeleri inceleyelim. Toplamda 23 tane kırmızı bayraklı ülke listeledik.

Türkiye Bayrağı

Türkiye Bayrağının oluşumu oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Bir rivayete göre 1389’da I. Murad’ın öldürüldüğü I. Kosova Muharebesi’nde ordumuzdaki şehitlerin dökülen kanlarının üzerine hilal biçiminde bir ay ve bir yıldız yansımıştır. Bayrağımızdaki kırmızı renk, kan kırmızıdır şehitlerimizin dökülen kanlarını temsil etmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı

7 Mart 1984 tarihinde kabul edilmiştir. Bayraktaki ay yıldız Türklüğü, kırmızı renk Kıbrıslı Türk kanını, beyaz renk barışı, üstteki kırmızı şerit Türkiye’yi, alttaki kırmızı şerit ise Kuzey Kıbrıs’ı ve şeritlerin düz ve birbirine paralel olması da “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar süreceğini” simgelemektedir.

Kırmızı Bayraklı Azerbaycan bayrağı

Mavi gök rengi, kırmızı ve yeşil yatay şeritlerden oluşmaktadır. Kırmızı bir zemin üzerinde beyaz renkte hilal ve sekiz köşeli bir yıldız bulunmaktadır. Bayraktaki mavi renk Türklüğü, yeşil renk İslamı, kırmızı renkte uygarlığı simgelemektedir.

Tunus bayrağı

Tunus bayrağının ortasında beyaz bir daire ve beyaz dairenin içerisine kırmızı renkte hilal ve beş köşeli yıldız bulunmaktadır. 

Almanya Bayrağı

Almanya bayrağında 3 renkten oluşmaktadır. Siyah, kırmızı ve altın sarısı renklerinden oluşur. Renklerin anlamı Beraberlik, Hak ve Özgürlükleri simgelemektedir.

Belçika Bayrağı

Belçika bayrağındaki kırmızı rengi Lüksemburg şehrinin kırmızı aslanını, sarı rengi Bhavna şehrinin sarı aslanını, siyah renk ise Flamber şehrinin siyah aslanını temsil etmektedir.

İspanya Bayrağı

İspanya bayrağında 2 kırmızı renk arasında sarı renk ve sarı rengin içinde arma yer almaktadır. Arma kraliyet mührünü kapsamaktadır. Armanın yanında bulunan sütünlar, Herkül sütunlarıdır. Bu sütunlar Cebelitarık ve Ceuta burunlarını temsil etmektedir.

Filipinler Bayrağı

Filipinler bayrağı kraliyet mavisi, scarlet ve beyaz 3 renkten oluşmaktadır. Filipin bayrağının özel bir özelliği vardır. Bu da ülkenin savaşta olup olmadığını göstermesi açısından özeldir. Eğer Filipinler savaşta ise bayraktaki kırmızı ve mavi renkleri yer değiştirir.

Bayrağında Kırmızı Renk Olan Ülkeler İçinden Vietnam Bayrağı

Vietnam bayrağının büyük çoğunluğu kırmızı renkten oluşuyor. Kırmızı bir arka planın üzerinde sarı bir yıldız bulunuyor.

Romanya Bayrağı

Romanya bayrağı kırmızı, sarı, mavi renklerden oluşmaktadır.

Fransa Bayrağı

Fransız bayrağı mavi, beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Bayrağın renklerinin “Eşitlik, Kardeşlik, Hürriyet” sözlerini temsil ettiği düşünülmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı

Çin bayrağında kırmızı arka plan üzerinde 5 tane sarı yıldız bulunuyor. Bayraktaki kırmızı renk Çin Han Ulusunu ve komünizmi temsil etmektedir.

Portekiz Bayrağı

Portekiz bayrağı yeşil ve kırmızı olmak üzere iki şeritten oluşmaktadır. Sol bölüme yakın kısmında ise Portekiz arması bulunmaktadır.

Afganistan Bayrağı

Afganistan bayrağındaki siyah renk 19. yüzyıl tarihini, kırmızı renk bağımsızlık için savaşanların kanını ve yeşil renk ise gelecek için umut ve refahı temsil etmektedir.

Bulgaristan Bayrağı

Bulgaristan bayrağındaki beyaz renk barışı, yeşil renk doğayı, kırmızı renk ise dökülen asker kanlarını temsil etmektedir.

Kanada Bayrağı

Kanada bayrağı kırmızı ve beyaz renklerden oluşur. Bayraktaki beyaz renk Kanada’daki kar yağışını temsil eder. Kırmızı renk ise ülkenin milli sembolü olan akçaağaç yaprağını temsil eder.

Arnavutluk Bayrağı

Arnavutluk bayrağında kırmızı arka plan üzerinde bayrağın ortasında çift başlı siyah bir kartal vardır.

İsviçre Bayrağı

İsviçre bayrağı, kırmızı arka plan üzerine beyaz kalın haç bulunmaktadır.

Kırgızistan Bayrağı

Kırgızistan bayrağında kırmızı renkli bir bayrağın üzerinde sarı bir güneş vardır. Güneşin 40 ışın bölümü, 40 Kırgız boyunu simgelemektedir. Güneşin içindeki orta noktada geleneksel Kırgız çadırının görünümünü vardır.

Kuzey Kore Bayrağı

Kuzey Kore bayrağında mavi, kırmızı, beyaz renkleri vardır. Bayraktaki kırmızı renk devrimci vatanseverliği, mavi renkteki şeritler bağımsızlık için mücadele eden dünya halklarını, beyaz şerit ise Kore ulusunun kültürünü simgelemektedir. Sol tarafa yakın kısımda ise beyaz bir çember bulunur. Bu beyaz çember içindeki kırmızı yıldız ise komünizmin sembolüdür.

Küba Bayrağı

Küba Bayrağı mavi ve beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Bayrağı

ABD bayrağında üç renk vardır. Beyaz renk saflık ve temizliği. kırmızı renk Kahramanlığı ve cesareti, mavi renk ise azim temsil etmektedir.

İtalya Bayrağı

İtalya bayrağı yeşil, beyaz ve kırmızı renkli üç eşit parçaya bölünmüştür. Resmi olarak 1946 senesinde kabul edilmiştir. Kırmızı renk bağımsızlık için dökülen kanları temsil etmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.