Bayrağında Sarı Renk Olan Ülkeler


bayrağında sarı renk olan ülkeler

Bayrağında sarı renk olan ülkeler veya daha kısa haliyle sarı renkli bayraklar listeledik. Hadi sarı bayraklı ülkeleri inceleyelim.

Hindistan Bayrağı

Hindistan bayrağı üzerinde bulunan sarı renge resmi olarak Hindistan safranı denir. Bu Hindistan safranı rengi cesareti ve fedakarlığı temsil eder.

Almanya Bayrağı

Siyah, kırmızı ve sarı renklerinden oluşan Almanya bayrağının renkleri Kutsal Roma İmparatoru’nun ve 1919’da Alman Weimar Cumhuriyeti’nin renklerinden geliyor. Modern Almanya bayrağı ise 1949’da kabul edildi.

Belçika Bayrağı

Belçika bayrağı, Almanya bayrağı ile oldukça benziyor. Belçika bayrağı Almanya’nın bayrağındaki gibi siyah, kırmızı ve sarı renklere sahiptir. Aralarındaki tek fark çizgileri yatay değil, dikey konumlandırılmıştır.

Ukrayna Bayrağı

Ukrayna bayrağı mavi ve sarı renklerin birleşiminden meydana geliyor. Üst kısımda bulunan mavi renk gökyüzünü, sarı renk ise buğdayı temsil ediyor.

Butan Bayrağı

Butan bayrağında sarı ve turuncu renklidir. Orta kısmında ise Butan mitolojisinden bir ejderha figürü yer alır. Ejderhanın pençelerinin her birinde mücevher vardır.

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı

Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı ülkede resmi olarak “Kırmızı Bayrak” olarak isimlendiriliyor. Bayrakta kırmızı renk ve kırmızı rengin üzerinde sol tarafta 5 tane sarı renkli yıldız bulunuyor. Kırmızı renk Çin Han Ulusunu ve komünizmi simgelemektedir. Bayrakta bulunan büyük sarı renk yıldız ise komünist partinin önderliğini temsil etmektedir. Kalan 4 küçük yıldız ise ülkedeki 4 farklı sınıfı temsil ediyor. Bu sınıflar: çiftçiler, işçiler, küçük burjuva ve Çin-Japon Savaşı zamanında Japonlara karşı komünizmin yanında yer alan firmalardır.

Vietnam Bayrağı

Vietnam bayrağında kırmızı arka plan üzerine sarı renkte büyük bir yıldız bulunuyor. Kırmızı renk; dökülen kanları, mücadeleyi ve devrimi simgeliyor. Sarı renkli yıldız ise toplumdaki beş ana sınıfı simgeliyor. (işçiler, köylüler, askerler, aydınlar ve işadamları )

Brezilya Bayrağı

Brezilya bayrağında yeşil renk üzerinde yatay eşkenar dörtgen bulunuyor. Bu eşkenar dörtgen üzerinde ise dörtgenin orta kısmında üzerinde yıldızlar olan daire görüntüsü, bu dairenin de içerisinde “ordem e progresso” (düzen ve ilerleme) yazısı bulunmaktadır.

Brunei Bayrağı

Brunei bayrağı, zemin üzerinde sarı bayrağı çapraz şekilde ikiye bölen bir beyaz ve bir siyah şeritten meydana geliyor. Bayrağın orta kısmında ise ulusal amblemleri yer alıyor.

Kolombiya Bayrağı

Kolombiya bayrağı sarı, kırmızı ve mavi renklerden oluşmaktadır. Üst kısımda bayrağın yarısını kapsayan bir sarı rengi ve bayrağın diğer yarısında ise kırmızı ve mavi renklerinden oluşan şeritler vardır.

Litvanya Bayrağı

Litvanya bayrağı sarı, yeşil ve kırmızı renklerden oluşuyor. Sarı rengi Litvan ırkını, yeşil rengi Litvanya’nın doğasını ve kırmızı renk ise Litvanya için ölenlerin kanlarını sembolize eder.

İspanya Bayrağı

İspanya bayrağı ise sarı ve kırmızı renklerden meydana gelmektedir. Üç farklı şerit bulunan bayrakta ilk kısımda kırmızı, ikinci kısımda sarı ve üçüncü kısımda ise tekrardan kırmızı yer almaktadır. Orta kısımda bulunan sarı şerit, iki tane kırmızı şeridin toplamı kadardır.

Malezya Bayrağı

Malezya bayrağı 14 tane şeritten oluşmaktadır. Bayrağın sol kısmında bir dikdörtgen bulunur. Bu dikdörtgenin içerisinde sarı bir hilal ve on dört köşeli sarı bir yıldız vardır. Bayrağın tasarımında ABD’nin bayrağı temel alınmıştır.

Mozambik Bayrağı

Mozambik bayrağı renk bakımından oldukça zengindir. Bayraklarında yeşil, beyaz, siyah, beyaz ve sarı renkleri vardır. Bayraktaki yeşil renk Mozambik’in doğasını temsil ederken, siyah renk Afrika kıtasını, sarı renk ise ülkenin mineral zenginliğini temsil etmektedir.

Filipinler Bayrağı

Filipinler bayrağında renk bakımından diğer bayraklardan daha değişik renk ve tonlar tercih edilmiştir. Kraliyet mavisi, Scarlet ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Bayrağın sol kısmında 8 köşesi olan, ışık saçan altın sarısı bir güneş vardır. Bu 8 köşeli güneş Filipinlerin 8 farklı bölgesini temsil etmektedir.

Romanya Bayrağı

Romanya bayrağında üç renk vardır; kırmızı, sarı, mavi. Romanya’nın Bayrağı, Çad’ın bayrağı ile birebir aynıdır. Sadece aralarında ton farkı vardır.

İsveç Bayrağı

İsveç bayrağında mavi arka plan üzerinde sarı bir haç işareti bulunur. İskandinav haçı Hristiyanlığı temsil etmektedir.

Çad Bayrağı

Mavi, sarı ve kırmızı renklerden oluşan Çad bayrağı, Romanya bayrağı ile hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen birebir aynı görünümdedir. Çad bayrağındaki mavi renk umudu, sarı renk çölleri, kırmızı renk ise Çad halkının ülkesi için ölmeye hazır olduğunu temsil etmektedir.

Avrupa Bayrağı

Avrupa bayrağında mavi zemin üzerinde 12 tane sarı yıldız bulunmaktadır. Bu yıldızlar Avrupa’nın bütünlüğünü simgelemektedir.

Sarı renk hakkında acayip bilgiler öğrenmek istiyorsan seni şöyle alabiliriz. Sarı Renk Hakkında Sarı Bilgiler


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.