Chihuahua ( Şivava) Hakkında En Etkileyici 10 Bilgi


Chihuahua Köpeği

Chihuahua ( Şivava) dünyanın en agresif köpek ırklarından biridir. Dünyanın en küçük boyutlu köpek ırkı olmasına rağmen alıngan ve saldırgandırlar. Bununla birlikte köpek yavrusu gibi gözleri ve sevimli görünümleri vardır. İşte Chihuahua hakkında muhtemelen bilmediğiniz bilgiler

1- Chihuahua, köpeklerin en agresif ırkları arasındadır

Chihuahuaların alıngan kişilikleri vardır ve dünyanın en saldırgan köpek ırklarındandırlar. Diğer saldırgan köpek türlerinde olduğu gibi, çok küçükken diğer köpeklerle, insanlarla ve çocuklarla oynamalarına ve ehlileşmelerine izin verilmesi teşvik edilir. Bu durum çeşitli insanlara daha fazla alışmalarını ve çevreleriyle daha sakin olmalarını sağlar.

2- Chihuahuaların iki farklı kafa şekli vardır

Chihuahua cinsi köpeklerde iki farklı kafa şekli vardır. Bu kafa şekilleri “elma başı” veya “geyik başı” olarak adlandırılır.

Elma başlı kafa şeklinde kafatası daha belirgindir ve alın şekli daha yuvarlaktır. Elma başlı Chihuahuaların kısa bir burnu ve şişkin gözleri vardır.

Geyik kafası şekline sahip Chihuahuaların daha uzun bir burnu ve uzun bir kafası vardır. Kafataslarının şekli daha ovaldir ve yüz hatları daha az belirgindir.

3- Şivavaların memleketi Meksika’dır

Meksika’da Chihuahua adında bir eyalet vardır. İlk defa Chihuahua eyaleti içerisinde 1850’li yıllarda keşfedildiği düşünülmektedir fakat o zaman bulunan Chihuahualar, günümüzdeki Chihuahualar ile aynı görünümde değildi. Bugünkü Chihuahua köpekleri diğer köpeklerle birlikte çiftleşerek daha farklı bir görünüme sahip oldu.

4- Chihuahuaların, Techichi cinsi köpeklerin torunları olduğu düşünülüyor

Meksika’nın yerli köpek ırkı olan Techichi cinsi köpeklerin, Chihuahuaların dedeleri olduğu düşünülüyor. Techichi cinsi köpekler ise Meksika’da M.Ö 300’lü yıllarda bile yaşamaktaydı. Bu yüzden Techichilerden geldiklerini düşünülmektedir.

5- Chihuahua cinsi köpeklerin baş kısmında bir boşluk vardır

İnsanlarda bebekler doğdukları zaman başında bir boşluk vardır. Genelde burası yumuşak nokta olarak adlandırılır. Bebeklerdeki gibi Chihuahua köpeklerinin de baş kısmında da bir boşluk bulunur. Köpeklerde ise bu kısma “molera” denir. Bu molera dediğimiz boşluk genellikle elma başlı Chihuahua’larda meydana gelir.

6- Şivavalar boyutlarından dolayı polisler tarafından suç mahalinde kullanılabilir

Şivavaların en küçük boyutlara sahip koklayıcı köpeklerdir. Hem küçük boyutludurlar hem de oldukça işlevsel koku alma duyularına sahiptirler. Sonuçta illa K9 köpeği ile suç mahalinde arama yapılmasına gerek yok. İlla korkunç bir köpek olmasına da gerek yok. Tatlı şirin bir köpekte suç mahalinde güzelce koku alabilir ve suçluları yakalayabilir.

7- Chihuahualar dünyanın en küçük köpek ırkıdır

Chihuahualar’dan daha küçük köpek ırkı yoktur. Dünyanın bilinen küçük köpeği ise yine Chihuahua cinsi bir köpekti. Dünyanın küçük köpeği Porto Riko doğumlu “Milly Chihuahua” isimli köpektir. Yetişkin halindeyken 9,65 cm boyunda ve yaklaşık 0,5 kg ağırlığındaydı.

8- Ortalama 15-17 yıl boyunca yaşarlar

Boyları küçük olduğu için kısa ömürlü olduklarını düşünebilirsiniz fakat ortalama 15-17 yıl arasında yaşarlar.

9- Chihuahua’lar soğuktan nefret ederler

Chihuahua cinsi köpekler soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilirler. Malum Meksika çıkışlı oldukları için sıcak seviyorlar galiba. Köpeğinizi soğuğa çıkarırsanız üzerine bir şeyler giydirmeyi unutmayın.

10- 2014’te Chihuahua köpek çetesi Arizona’da insanlara kök söktürdü

2014 yılında Arizonalı sakinler hayvan kontrol birimine yaklaşık 600 çağrı yaptılar. Bu çağrılar küçük bir köpek çetesi ile ilgiliydi. Biz demiştik bu Chihuahua cinsi köpekler oldukça atarlı ve saldırganlar. Hepsi sakin olmayabiliyor…

Kaynak


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.