Dünyanın En Uzun Yer İsimleri


En uzun yer isimleri sıralamasında dünyanın en uzun isimli 5 yerini listeledik. Klavye basılı kalmadı hakikaten isimler uzun… Farklı kültürler gerçekten farklı olabiliyor. Biz kısa ve öz, bölge isimleri tercih etsekde farklı bölgelerdeki farklı kültürel yapıdaki insanlar tercih etmeyebiliyor. İşte kısa isim tercih etmeyen insanların uzun isimli bölgeleri…

En Uzun Yer İsimleri

  • Azpilicuetagaraycosaroyarenberecolarrea (39 harf)
  • Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein (44 harf)
  • Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg (45 harf)
  • Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (58 harf)
  • Taumatawhakatangihangakoauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu (85 harf)

Azpilicuetagaraycosaroyarenberecolarrea

Listenin sondan beşinci sırasında Tam 39 harfli bir bölge ismi var. Azpilicuetagaraycosaroyarenberecolarrea, İspanya’nın Navarra bölgesinin Azpilkueta köyünde bulunuyor. Navarra Avrupa’nın en yeşil bölgelerinden biridir. Çok önemli bir bilgi olmasada Navarra bölgesi elektrik ihtiyacının %70’inden fazlasını yenilenebilir kaynaklardan karşılıyor.

Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein

Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein Güney Afrika’nın Kuzey Batı eyaletinde bulunan bir çiftlik. 44 harfli ismi ile Güney Afrika’daki en uzun yer adıdır. Aynı zamanda Güney Afrika kökenli müzisyen Anton Goosen, 2014’de çıkardığı albümü Putonnerwater’da “Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein” adlı bir şarkıya sahiptir.

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg bölgesi sıralamanın üçüncü sırasında yer alıyor. Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg bir gölün ismidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinin Webster kasabasında yer alıyor. İsmi “Sınırlarda Balıkçılık Yeri – Tarafsız Buluşma Alanı” anlamına geliyor. Bu göl Amerika Birleşik Devletleri’nin en uzun isimli gölüdür.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Listenin dördüncü sırasında yer alan Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch bölgesi 58 harfli bir isme sahip. Burası İngiltere’ye bağlı Galler bölgesinin Anglesey adasında yer alıyor. Bu bölge Avrupa kıtasındaki en uzun isme sahip bölgedir.

Taumatawhakatangihangakoauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu

Taumatawhakatangihangakoauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu dünyadaki en uzun isimli bölgedir. Dünyanın en uzun ismine sahip bölgenin kısa adı Taumata’dır. Taumata bölgesi Yeni Zellanda topraklarının Hawke’s Bay bölgesinde yer alan, 305 metre yüksekliğe sahip bir dağdır. Taumata “en uzun yer ismi” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Bölgenin adı Türkçe’ye çevrildiğinde “Bir deri bir kemik dizleriyle dağlara tırmanan büyük gezgin (Şef) Tamatea’nın sevgilisine flüt çaldığı tepe” anlamına gelmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.