HES Kodu ile İstanbul Kart Eşleştirme (Tüm Yöntemler)


HES Kodu ile İstanbul Kart eşleştirme yöntemlerini yazımızda en basit hali ile öğrenebileceksiniz. Unutmayın 15 ocak son gün. 15 ocak tarihine kadar İstanbul Kart ile HES kodunuzu eşleştirmez iseniz İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullanamayacaksınız. Bu yöntem ile COVID-19 tanılı insanların toplu taşıma araçlarına binmelerinin engellenmesi amaçlanıyor.

İlk olarak HES kodu olmayanlar için HES kodu alma işlemlerini anlattık. Kodunu almış olanlar direk en aşağıdaki İstanbul Kart ile eşleştirme kısmına geçebilirler.

HES Kodu Nasıl Alınır ?

3 farklı yöntem ile HES kodu almanız mümkün. SMS ile HES kodu alma, e-devlet ile HES kodu alma ve mobil uygulama ile HES kodu alma işlemlerinden birini tercih edebiliriz. Şimdi bu sistemlerden HES kodunu alma yöntemlerini inceleyelim. Aralarından size en kolay geleni tercih edebilirsiniz.

SMS ile HES Kodu Alma

Telefonunuzun mesaj bölümünde HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numaranızı, T.C. Kimlik Seri Numaranızın son 4 hanesini ve kodunuzun paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazıp ve 2023’e SMS attığınızda HES numaranız telefonunuza mesaj olarak geliyor.

Mobil Uygulama ile HES Kodu Alma

Google Play veya Apple Store üzerinden Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını indiriyoruz. Bilgilerimizi girdikten sonra ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne giriyoruz. ‘HES Kodu Oluştur’ bölümüne tıkladıktan sonra kodumuzu alabiliriz.

E-Devlet ile HES Kodu Alma

E-devlet üzerinden aşağıdaki linkten giriş yapabilir ve kısa yoldan HES kodunuzu alabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

HES Kodu ile İstanbul Kart Eşleştirme

Eşleştirme işlemi için özel bir internet sitesi mevcut. Bu site üzerinden almış olduğunuz HES kodunuz ile İstanbul Kart numaranızı eşleştirebilirsiniz. İstanbul Kartınızın numarası ise kartınızın arka kısmında bulunmaktadır. https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/

  • TC Kimlik Numarası
  • Ad
  • Soyad
  • Doğum Tarihi
  • Mail Adresi
  • İstanbul Kart Numarası (İsterseniz kart bilgisi kısmına kartın ön kısmındaki 16 haneli numarayı veya isterseniz Kart bilgisi kısmına kartın arka kısmındaki 14 haneli numarayı girebilirsiniz.
  • Telefon Numarası
  • HES Kodu

Bilgilerinizi girdikten Kullanım Koşulları ve Çerçeve Sözleşmesini ve Açık Rıza ve Ticari Elektronik İleti iznini onaylıyorum kutucuklarına bastıktan sonra işleminiz tamamlanıyor. Ardından telefonunuza bilgilendirme mesajı gelecektir.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum. İçinde bulunduğumuz süreçte ihtiyacımız olan önemli bilgileri paylaşmış olmanız takdire şayan. İyi çalışmalar