Immanuel Kant ve Felsefi Düşünceleri


Immanuel Kant

Immanuel Kant, 22 Nisan 1724 – 12 Şubat 1804 tarihlerinde yaşayan Alman asıllı felsefeci Alman felsefesinin kurucularından kabul edilir. Kant eleştirel felsefenin temel taşı kabul edilir.

Immanuel Kant’ın Yaşamı

Doğu Prusya’da Königsberg bölgesinde dünyaya geldi. Bütün yaşamını
Königsberg bölgesinde geçirmiştir. Immanuel Königsberg Üniversitesinde felsefe,matematik ve fizik tahsil etmiştir. Babasının ölümünden sonra bir dönem özel öğretmenlik yapmıştır. Bu dönemde düşünceleri gelişip, olgunlaşmıştır. Eğitimi sırasında Christian Wolff ve Gottfried Leibniz’in düşüncelerinden etkilendiği söylenir.

1755 senesinde doktorasını tamamlamıştır. Aynı yılda “Evrensel Doğal Tarih ve Cennetlerin Teorisi” adlı eserlerini yazdı ve Konigsberg Üniversitesinde öğretmenliğe başlamıştır. Mantık, metafizik, fizik ve fiziki coğrafya alanlarında eğitim vermiştir.

1770 yılında Immanuel profesör olmuş 1796’da emekli olana kadarda üniversitede dekanlık ve rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Kant genç yaşında güneş sisteminin meydana gelmesi konusunda “nebula bulut” hipotezini ortaya atmıştır.Bu hipotez oldukça meşhurdur.

Immanuel Kant’ın Felsefesi

Immanuel’in felsefi düşüncelerini, onun diğer filozoflara olan ilgisini göz önüne alarak değerlendirebiliriz. Kant’ın “Kritik Felsefesi” Leibniz, Wolff, Locke, Hume, Newton, Rausseau gibi filozofların düşüncelerinin kendisi tarafından geliştirilmiş ve düzenlenmiş hali olarak yorumlayabiliriz.

İçerikte kullanılan görsellerin kaynağı: commons.wikimedia.org

Kant, yazdığı eserlerinde insanın sadece tecrübe kazanarak bilgi kazanabileceğinden hareketle bu yolla metafizik bilgi elde etmenin mümkün olmadığını ancak tabiat bilgilerinin mümkün olduğunu iddia etmiştir. Kant felsefesinin ana noktası “bilgi” olmuştur. İnsanın bilgisini ve bilgisinin sınırlarını araştırmıştır. Bilginin tek başına bir kavram oluşturmadığını kavramlar arasındaki ilişkiyi sağladığını benimsemiştir. Kant’a göre bilginin kaynağı deneydir.


Tepkiniz Nedir ?

Adamsın bayıldım Adamsın bayıldım
10
Adamsın bayıldım
Bu nedir Bu nedir
33
Bu nedir
Emeğine Sağlık Emeğine Sağlık
23
Emeğine Sağlık
Harika Harika
6
Harika
Şaşırdım Şaşırdım
33
Şaşırdım
Anlamadım Anlamadım
30
Anlamadım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir