İmralı Adası Hakkında Tarihi Bilgiler


İmralı Adası

İmralı Adası, 9.98 km2 yüzölçümü ile Marmara Denizinin küçük adalarından biridir. En yüksek yeri Türk Tepesi (217 metre) olarak bilinen bölgedir. İmralı üzerinde yerleşim yeri bulunmamaktadır. Ada görünüşü ile 8 rakamını andırmaktadır.

İmralı Adası Nerede ?

Marmara Denizinde bulunan İmralı Adası, Bursa şehri sınırları içindedir. Bozburun’a yaklaşık 10,8 deniz mili yani 20 km, Susurluk Çayı’na 6,5 deniz mili 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Ada 40°32′K 28°32′D koordinatlarındadır.

İmralı Adası Tarihçe

İmralı’nın Bizans dönemindeki ismi Kalolimnos idi. Osmanlı Padişahı Orhan Bey döneminde Osmanlı Beylerinden Emir Ali tarafından fethedildi ve adanın ismi Emir Ali olarak değiştirildi.

Zamanla İmralı ismine dönüşmüştür.

Ada Osmanlı döneminde Mudanya’ya bağlıydı.

1900’lü senelerde ada nüfusunun tamamı Rumlardan oluşmaktaydı.

1913 senesinde ada içinde 250 hane ve 1200 kişi yaşıyordu. 1924 yılında yapılan Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi ile adanın halkı Yunanistan’a gitti. Mübadele sonrası ada 1935 yılına kadar boş kaldı.

1935 yılında Türkiye’nin ilk yarı açık cezaevi olan İmralı Cezaevi bu bölgede kuruldu.

İmralı Cezaevi’ne ilk olarak cinayet suçundan ceza almış 50 mahkum hapsedildi.

1961 yılında Yassıada Yargılamaları ile Türkiye Başbakanı Adnan Menderes, Türkiye Dışişleri bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Türkiye Maliye Bakanı Hasan Polatkan İmralı Adası’nda infaz edildi.

1999 senesinde PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan İmralı Cezaevi’ne nakledildi. Öcalan’ın gelmesiyle cezaevinden diğer mahkumlar boşaltıldı.

Günümüzde İmralı Adası üzerinde yerleşim yeri bulunmamaktadır. Sadece İmralı Cezaevi vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.