İzmir Üniversiteleri (Tam Liste)


İzmir Üniversiteleri (Tam Liste)

İzmir Üniversiteleri listesinde yedi tane devlet üniversitesi, dört tane vakıf üniversitesi vardır. İzmir’de artık kapalı olan dört tane daha üniversite vardır. İzmir üniversiteleri sıralamamıza başlayalım.

İzmir Devlet Üniversiteleri

 • Ege Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 • İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi
 • Bakırçay Üniversitesi
 • İzmir Demokrasi Üniversitesi
 • Milli Savunma Üniversitesi

Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi, 1955 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Türkiye’nin ilk 4. kurulan üniversitesidir. Ege Üniversitesi sloganı “Egeli olmak ayrıcalıktır!” dır. Ege Üniversitesi Türkiye’nin 4. üniversitesi olarak kurulmuştur.

Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi, 1982 yılında kurulmuş olan devlet üniversitesidir. Kısa ismi “DEÜ” olan okulda 2019-2020 eğitim yılında 70.158 öğrenci eğitim görmektedir.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, 1992 yılında kurulmuş bir devlet üniversitedir. Kısaltması İYTE olan okulda teknoloji alanlarında üst düzeyde eğitim verilmektedir. Okulda eğitim dili tamamen İngilizcedir.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, devlet üniversitedir. Adını Katip Çelebi’den alan üniversite 2010 yılında kurulmuştur. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi sloganı “Farkındayız Farklıyız” dır.

Bakırçay Üniversitesi

Bakırçay Üniversitesi, 2016 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 667 KHK ile kapatılan Gediz Üniversitesi’nin sonrasında kurulmuştur. Bakırçay Üniversitesi sloganı “Özel bir Devlet Üniversitesi” dır.

İzmir Demokrasi Üniversitesi

İzmir Demokrasi Üniversitesi, 2016 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılmış olan İzmir Üniversitesi’nin yerine İzmir Demokrasi Üniversitesi açılmıştır.

İzmir Milli Savunma Üniversitesi

İzmir Milli Savunma Üniversitesi, 2016 yılında kurulmuş 2017 yılında ise Hava Harp Okulunda yapılan törenle eğitime başlamıştır.


İzmir Özel Üniversiteler

 • İzmir Ekonomi Üniversitesi
 • Yaşar Üniversitesi
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 • İzmir Tınaztepe Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi, kısa ismi ile İEÜ 2001 yılında kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. Aynı zamanda İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege Bölgesi’nin ilk kurulan vakıf üniversitesidir.

Yaşar Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi 2001 yılında İzmir’de kurulmuş vakıf üniversitedir. 2002-2003 eğitim yıllarında ise faaliyetlerine başlamıştır. Yaşar Üniversitesi sloganı “Bilim Birlik Başarı” dır.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi 2011 yılında Ankara’da kurulmuş bir üniversitedir. Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin Hava Ulaştırma Fakültesi, İzmir’in Selçuk ilçesindedir.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi

18 Mayıs 2018’de faaliyetlerine başlayan İzmir Tınaztepe Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Sağlık bilimlerinde eğitim vermektedir.


İzmir Üniversiteleri serisinin yanında Türkiye’deki Tüm Üniversiteler listemize de göz atabilirsin 🙂

İstanbul Devlet Üniversiteleri ve Ankara Üniversiteleri listelerimizden de İstanbul ve Ankara’daki üniversiteler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Aynı zamanda İzmir Hakkında Bilgiler serisi için İzmir Hakkında Şehirsel Bilgiler yazımıza da göz atmayı unutma 🙂


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.