Joachim Murat


Joachim Murat Hakkında

Joachim Murat, Fransız kökenli bir Napoli Kralı‘dır. 1767 yılında bir hancının oğlu olarak doğmasına rağmen kral olmuştur. Tam doğum tarihi 25 Mart 1767’dir. Napolyon’un kayınbiraderi ve Berg Büyük Dükalığı’nın Berg Büyük Dükü ve Napoli Kralı’dır. 1 Ağustos 1808 ile 19 Mayıs 1815 tarihleri arasında Napoli Kralı olarak hüküm sürmüştür. İsminden dolayı Türk olduğu düşünülse de Fransız kökenlidir.

Joachim Murat’ın Hayatının İlk Yılları

Joachim Murat, 25 Mart 1767 tarihinde Fransa’da doğdu. Joachim’in babası bir hancıydı. Hancının oğlu Joachim 10 yaşında iken Cahors ilçesinde bulunan Saint-Michel Kolejinde eğitim aldı.

Joachim Murat’ın Askerlik Dönemi

Joachim Murat Askerlik Dönemi
Sanatçı: Jean-Baptiste Wicar

1787 yılının şubat ayında henüz 20 yaşındayken orduya katıldı.

1790 yılında ise devrim ordusuna girdi

Monarşinin düşüşü ile 1790 senesinde Ulusal Muhafızlar arasına katıldı.

1795’de devrim karşıtlarının ayaklanmasında görevini başarıyla tamamlayarak albay rütbesine yükseldi

Murat, 1795 yılının sonbaharında devrim karşıtı, kraliyetçi bir grubun ayaklanmasında önemli bir rol oynadı. Bu ayaklanmada Fransız Ulusal Konvansiyonu’nun savunma güçlerinin başında Napolyon Bonapart vardı. Napolyon’un verdiği görevi yerine getirince orduda yükselmeye başladı. Joachim, Napolyon’un İtalya ve Mısır seferlerinde de Napolyon’u takip etti.

1800 yılında Joachim Murat Napolyon’un kız kardeşi ile evlendi

20 Ocak 1800’de Joachim Murat Napolyon’un kız kardeşi Caroline Bonaparte evlendi. Evliliklerden iki kız ve iki erkek çocukları olmuştur.

1808 yılında Joachim Murat Napoli Kralı oldu

Joachim Murat Napoli Kralı
Sanatçı: François Gérard

1800 yılında vekil seçildi. Fransa meclisi Murat’ı, Birinci Tümen Kumandanı ve Paris Valisi olarak atadı. Napolyon 1804 yılında Murat’ı Fransa’nın Mareşali yaptı ve Joachim Murat 15 Mart 1806 tarihinde Grandük unvanı aldı. 18 Ağustos 1808 tarihinde ise Napoli Kralı olarak atandı.

Joachim Murat’ın Düşüş Dönemi

Joachim Rusya seferine ve Leipzig Savaşı’na katıldı. Bu savaşlardan aldığı mağlubiyetlerden sonra tahtını koruyabilmek için Avusturya İmparatorluğu ile bir anlaşmaya vardı.

1815’de Avusturya İmparatorluğu’na karşı yapılan Tolentino Savaşını kaybetti

1815 yılında Avusturya İmparatorluğu’na karşı yapılan Tolentino Savaşını kaybetmesi ile 20 Mayıs 1815 tarihinde yapılan antlaşma ile Murat’ın düşüşü tescillendi.

Joachim Murat, 1815 yılında yakalanıp idam edildi

Joachim Murat Kimdir
Sanatçı: François Gérard

Pizzo limanı taraflarında Napoli Kralı IV. Ferdinand’ın kuvvetleri tarafından yakalandı. Yargılanıp ölümle cezalandırıldı. Joachim Murat 13 Ekim 1815 tarihinde kurşuna dizilerek infaz edildi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.