Kedilerinin Vahşi Yaşamları

Kedilerin bilinmeyen özellikleri ve ilginç yaşamları


Kedilerinin Vahşi Yaşamları

Bu yazımızda sizlere kedilerin bilinmeyen özeliklerini, kedi hakkında ilginç bilgileri ve kedilerin vahşi yaşamlarını anlatacağız.

70'den fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmektedir.

Kedi Irkları Bilgilendirmesi

Birçok kedi arkadaşımız farklı etnik kökenlere sahip 🙂

Kediler insanları zihinlerinde tanıdık olarak işaretlerler.

Kediler insanları zihinlerinde işaretlerler

Kedilerde "kedi yüz ferenomu" vardır. Çeşitli nesneleri, mekanları ve kişileri tanıdık olarak işaretlerler.

Kediler kör mü doğar ?

Kör Kediler Hakkında Bilgi

Kör olarak doğan kedi yavrularının ortalama dokuzuncu günde gözleri açılır. Bu süre değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda kedilerin göz renkleri doğumundan ortalama 2 ay sonra belli olur ve kediler karanlıkta, insanlara oranla 6 kat daha iyi görürler. 

Kediler Nasıl Evcilleşti ?

Antik Mısır'da, en temel geçim kaynağı tahıldı. Hasat edilen tahıllar, tahıl ambarında muhafaza edilirdi. Bu tahıl ambarları fare ve yılanlar için adeta bir cazibe merkezi halindeydi. 

Hal böyle olunca, Mısırlılar çareyi kedide buldular. Kediler insanlara haşerat konusunda yardımcı olunca, insanlar tarafından benimsenmeye başladı. Kediler insanların yoğun ilgisine maruz kalınca vahşi yaşam yerine vefalı davranıp evcilleşmeyi tercih ettiler.

Kedi Anatomisi

Kediler ayak yapıları geri geri gidebilmek için elverişli değildir. Geriye doğru giderse zorlanır. Kedilerin iskelet sistemi 230 kemikten oluşmaktadır. İnsan iskeletinden oldukça farklıdır.  Kedilerin iskeletleri belirli oranda esnemeye elverişlidir.

Kedilerin Yaşam Süreleri

kedi hakkında

Kedilerin ortalama yaşam süresi 15 yıldır, bu süre çeşitli etkenlerle 20 yılın üzerine çıkabilir.

Kedi Bıyığı

Kedi Bıyığı Hakkında Bilgiler

Kedi bıyığı, kalın bir kedi tüyünden ortalama 3 kat daha kalındır. Aynı zamanda kedı bıyığı, kedi tüyünden 3 kat daha derine gömülür. Tüyün kökleri sinir sistemi ile bağlantılıdır. Bıyıklar tarafından algılanan bir hareket önce köklere iletilir ardından beyine ulaşır.

Kedilerin Beyinleri

Kedi Hakkında Bilgiler

Kedilerin ortalama 20-30 gram ağırlıkları arasında beyinleri vardır. Kediler diğer memeliler ile kıyaslandığında beyni bedenine göre en büyük olan memeli olma özelliği taşır.

Kediler Köpeklerden Daha İyi Duyarlar

Kedi Hakkında Bilgiler

Kediler inanılmaz bir kulak yapısına sahiptirler. Birbirinden farklı sesleri analiz edip ayırt edebilirler. Kendisinden uzaktaki bir böceğin seslerini veya uzakta ki bir farenin nefes alıp vermesini duyabilirler. İnsanların 20 kHz ses frenkansına kadar olan sesleri işitirken köpekler 40 kHz ses frekansına kadar olan sesleri işitir. Kediler ise 60 kHz ses frekansına kadar işitebilir.

Sosyal medya hesabımıza göz atmayı unutma 🙂

Kaynakça

1- https://tr.wikipedia.org/wiki/Kedi

2-https://tr.wikipedia.org/wiki/Kedi_feromonu

3-Yeni Rehber Ansiklopedisi, Türkiye Gazetesi, İhlas Holding, İstanbul, 1994


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.