Komodo Ejderi Hakkında Komodo Bilgiler


komodo ejderi

Komodo Ejderi dünyadaki yaşayan en büyük kertenkelelerdir. Komodo Ejderi hakkında bilgiler serisinde en ilginç bilgileri ve fiziksel özelliklerini derledik.

Komodo Ejderi sürüngen olmasına rağmen çok iyi yüzücüdür

Ortalama uzunlukları 3 metre, ortalama ağırlıkları ise 70 kilodur. Buna rağmen mükemmel derecede yüzerler. Endonezya’nın beş ana adasında yaşayan komodo ejderleri yiyecek bulabilmek için yüzmek zorundadırlar. Bu durum onları iyi birer yüzücü yapar.

Komodo ejderleri 8 km uzaktaki leş kokusunu alabilirler

Koklama duyuları çok gelişmiştir. 8 km ötedeki bir ölü hayvanın kokusunu alabilir ve yerini tespit edebilirler.

Komodo ejderhaları havayı tadarlar

Çatal bir dil yapıları vardır. Bu dilleri ile havada bulunan mikroskobik tat parçacıklarını toplarlar bir nevi havayı tadarlar. ( Ejderha da diyebiliriz, çok delikanlı sürüngenlerdir )

Komodo ejderleri Endonezya’da yaşar

Genellikle Endonezya’nın Rintja ve Flores adalarında yaşarlar. Türkiye’de yaşasalardı biraz sıkıntı olabilirdi.

Komodolar bir oturuşta neredeyse kendi ağırlıkları kadar yemek yiyebilirler

Ejderlerin çene yapıları oldukça esnek ve geniş açılabilir yapıdadır. Bir domuz yavrusunu rahatlıkla yutabilirler. Bu ejderler kendi vücut ağırlıklarının % 80’ini kadar yemeği yiyebilirler.

Komodo ejderi zehirli mi ?

Komodo ejderi son derece zehirlidir. Avlarını zehirledik zaman avların kanlarının pıhtılaşması durur. Böylece kan basıncı düşer ve avların bilinçleri kapanır. Zehirleri öldürücüdür.

İnsanlara saldırabilirler

Memelilere ve insanlara saldırabilirler fakat 1970’lerden bu yana komodo ejderi saldırısı ile bilinen sadece 4 insanın ölümüne sebep olduğu kayıtlara geçmiştir.

Komodo ejderi yamyamdır

Komodolar yemek konusunda pek seçici değildirler. Hemen her şeyi yiyebilirler. Buna kendi cinsleri de dahildir.

Yavru Komodo ejderleri büyüme evresinde ağaçlarda yaşarlar

Yamyamlık ve korunmak için yavru komodolar büyüyene kadar genellikle ağaçların üzerinde yaşar. Bu sayede bir süre daha güvende olurlar. Gerçi yetişkin Komodo ejderleri bile yamyamlık ile yenilebilmektedir ama orası başka bir konu.

Komodo ejderleri “bakire doğumlar” gerçekleştirebilir

Partenogenez denen döllenmesiz üreme yöntemi ile sperm yerine belirli yumurta hücreleri birbirini dölleyerek üreme gerçekleştirebilirler.

Komodo ejderleri oldukça hızlı canlılardır

Saate 20 km hıza ulaşabilirler. 3 metre boy ve ortalama 70 kg ağırlıklarına rağmen bu hız oldukça iyidir. Avlarına yavaşça yaklaşıp ani saldırılar gerçekleştirirler.

Komodo Ejderleri oyun oynamayı sever

Ürkütücü ve güçlü görünümlerine rağmen esaret altında çok eğlenceli olabiliyorlar. Smithsonian Ulusal Zooloji Parkı’nda Kraken isminde esir bir Komodo ejderinin zooloji parkına gelen insanların ayakkabı bağlarını dişleriyle çektiği ve insanların ceplerinden yavaşça nesneleri çektiği gözlemlendi. Bu davranışları saldırganlık içermediği ve bu davranışları bir yemek ödülü için yapmadığı için oyun olarak yorumlandı.

Bunca bilginin ardından komodo ejderleri hakkında bilgini test etmek için “Komodo Ejderi Avlayabilir Misin ?” testine de göz atmayı unutma


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.