Maine Coon Kedi Irkı Hakkında Kedisel Bilgiler


maine coon

Maine Coon kedisi, dünyadaki en popüler ve tanınmış kedi ırklarından biridir . Bir ABD yerlisi olan bu cins, uzun yıllar rakun avlamak için kullanıldı. Aynı zamanda büyük, kabarık kürkü ve büyük boyutuyla da bilinir (22 pound’a kadar çıkabilir!). Bu yazıda, bir Maine Coon’a sahip olmanın tüm yönleri hakkında bilgi vereceğiz: görünümleri ve kişilik özelliklerinden beslenme gereksinimleri ve bakım gereksinimlerine kadar.

Maine Rakun Kedileri

Maine Coon, evcilleştirilmiş en büyük kedi ırklarından biridir. Ayrıca “nazik devler” olarak da bilinirler. Maine Coons, son derece zeki ve eğlenceli olarak bilinir ve iyi evcil hayvanlar olurlar. Maine Coon’un kökenleri bilinmiyor – New England’daki yerli kedilerden geliştirildiklerine inanılıyor, ancak diğerleri sömürge dönemlerinde yerleşimciler tarafından Kuzey Amerika’ya getirilen Avrupa kedilerinden geldiklerini söylüyor.

Maine Coon nedir?

Maine Coons, New England’ın vahşi kedilerinin soyundan gelen evcil bir kedi ırkıdır. Sevecen ve sahiplerine sadık, zeki ve eğlenceli olmaları onları çocuklu aileler için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Büyük oyuncak ayılara benzedikleri için Nazik Devler olarak da bilinirler!

Köpek benzeri davranışlar

Maine Coons, köpeğe benzer davranışlarıyla tanınır. İster nazik bir kucaklama ister doğaçlama bir getirme oyunu olsun, insan aile üyeleriyle oynamaktan ve etkileşimde bulunmaktan zevk alırlar. Maine Coon kedileri de çok zekidir ve “otur” veya “yuvarlan” gibi basit komutlardan numaralar öğrenebilir. Nazik yapıları ve oyuncu kişilikleri nedeniyle çocuklu aileler için mükemmel evcil hayvanlar oldukları bilinmektedir; ancak, Maine Coon kedi yavrularının sağlıklı yetişkin kedilere dönüşmelerine yardımcı olmak için gençken çok fazla ilgiye ihtiyaçları vardır.

Bir Maine Coon’un ceketi

  • Maine Coon’un kürkü uzun, kalın ve yumuşaktır. (Uzunluk kısadan orta-uzunluğa kadar değişebilir.)
  • Maine Coons, siyah, kahverengi, beyaz, gümüş ve ten rengi dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir; daha açık tonlar, daha koyu olanlardan daha yaygındır.
  • Paltoları, tekir ve kaplumbağa kabuğu (bu, renk yamaları olduğu anlamına gelir) veya her yerinde düz renk gibi birçok desende gelir.
  • Genlerine bağlı olarak kıvırcık veya düz olabilirler; bazen bir kedinin her iki kürkü de olabilir!

Bir Maine Coon’un görünüşü

Maine Coons, 6 aylıkken şekillenmeye başlayabilen büyük boyutlarıyla bilinir. Geniş göğüsleri, uzun kürkleri ve büyük patileri vardır. Kulakları büyük ve etkileyicidir, genellikle meraklı veya sorgulayıcı bir görünüm verir.

Maine Coon’un kuyruğu gür ve tabanda uzundur ve uçta kıvırcık olma eğilimi vardır. Ceket, herhangi bir renk veya desende olabilir, ancak tipik olarak göğüs, karın ve ayak parmaklarında beyaz ve ayrıca vücudun çoğu yerinde gri ve siyah tonlarında tekir işaretleri içerir. Bazı durumlarda sarı gözlerle birlikte gümüşi mavi noktalar göreceksiniz (bunlara “yeşil gözlü” kediler de denir).

Maine Coon Kedileri Ne Kadar Büyür?

Maine Coon, evcil kedi ırklarının en büyüğüdür ve 24 kiloya kadar büyüyebilir. Bilinen tüm evcil kedilerin en büyüğü oldukları bildirildi, ancak bu doğrulanmadı. Cins, New England’da vahşi kediler ve ev hayvanları arasındaki çiftleşmeden gelişti. Sonuç olarak, bir cins olarak ortaya çıktıklarından beri boyutlarıyla tanınırlar.

Maine Coon’un ayrıca son derece uzun ve kalın kürk mantoları vardır ve birçok kişi onu doku ve görünüm olarak vizon kürküne benzetir. Bu, kürklerini paspaslamayacak veya bacaklarının veya vücutlarının etrafındaki düğümlere dolanmayacak kadar iyi durumda tutmak için düzenli bakıma ihtiyaç duydukları anlamına gelir (ki bu rahatsız edici olur).

Maine Coon kedileri ne renktir?

Maine Coons, birçok renkte gelen kabarık bir kürkü olan orta boy bir kedidir. Kahverengi ve siyah olabilirler ancak beyaz, turuncu, gri ve hatta mavi de olabilirler. Maine Coon, New England tüccarları aracılığıyla Fransa’dan Amerika’ya ilk ithal edildiği 1880’lerden beri ayrı bir cins olarak kabul edilmiştir. Zekaları ve arkadaş canlısı doğaları nedeniyle Maine Coons, çocuklu aileler veya yalnız yaşayan insanlar için harika evcil hayvanlardır.

Maine Coons ne kadar yaşar?

Maine Coons’un 10-15 yıllık bir yaşam beklentisi vardır, bu da onları en uzun yaşayan ikinci kedi ırkı yapar. Ayrıca çok sağlıklı ve aktif kediler oldukları biliniyor, bu yüzden çok uzun yaşıyorlar!

Zeki ve sevecen, oynamayı seven hayvanlardır.

Maine Coon Kedileri Harikadır!

Maine Coons, kedileri seven herkes için harika evcil hayvanlardır. Harika bir mizaçları var ve eğitilmeleri kolay. Maine Coons çok sevecen ve insanlarla vakit geçirmeyi seviyor. Çizmezler veya ısırmazlar, bu yüzden kedinize sarılmak isterseniz, Maine Coons size memnuniyetle yardımcı olacaktır!

Maine Coon kedileri diğer hayvanlara ve yabancılara karşı da arkadaş canlısıdır – çocuklu aileler için harika arkadaşlardır çünkü çocukların maskaralıklarına karşı çok hoşgörülüdürler. Aslında, Maine Coon kedileri, özellikle çocuklara (ve diğer hayvanlara) karşı iyi davranmalarıyla tanınırlar çünkü doğaları gereği oldukça nazik olma eğilimindedirler!

Maine Coon Gerçekleri!

Maine Coon, evcilleştirilmiş en büyük kedi ırklarından biridir. Aynı zamanda çok zeki, sevecen, oyuncu ve sosyaldirler. Aslında, insanlarla olduğu kadar köpeklerle ve diğer hayvanlarla da arkadaş oldukları bilinmektedir.

Maine Coon’un kökeni bilinmiyor.

Maine Coon’un kökeni bilinmiyor. Ancak, Norveç Orman Kedisinin torunları olduklarına ve Yerli Amerikalılar tarafından yetiştirilmiş olabileceklerine inanılıyor. Büyük kediler bu gruplar arasında popüler olduğundan denizciler ve balıkçılar tarafından yetiştirilmiş olmaları da mümkündür.

Maine Coons’a “nazik devler” denir.

Maine Coons’a “nazik devler” denir ve nazik tavırları onları bu kadar harika evcil hayvanlar yapan şeylerden biridir. Çocuklarla ve köpekler, kuşlar ve hatta tavşanlar da dahil olmak üzere diğer hayvanlarla arası iyi olmakla tanınırlar ve yabancılara karşı da güvenilebilirler.

Maine Coon kedileri genellikle diğer evcil kedi türlerinden daha ağır olan 10 ila 20 pound (4,5 ila 9 kilogram) ağırlığındadır. Bu, Maine Coon’unuz için özellikle büyük bir eve ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez; sadece rahatça hareket etmesi için yeterli alan olduğundan emin olun!

Birçok insanın evcil hayvan olarak bir Maine Coon’u vardır.

Arkadaş canlısı ve oyuncu bir kedi arıyorsanız, Maine Coon tam size göre. Bu kediler sahipleriyle kucaklaşmaya bayılır. Ayrıca oyuncaklarla oynamaktan ve küçük maymunlar gibi evin içinde tırmanmaktan hoşlanırlar.

Maine Coon, çocuklarla ne kadar iyi anlaştıkları için aileler için mükemmel bir evcil hayvandır. Çocuklara karşı çok nazik oldukları bilinir, ancak yine de gerektiğinde kendilerini savunacak kadar güçlüdürler.

Farelerin veya diğer kemirgenlerin yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bu cins tam size göre olabilir! Evinizin veya mülkünüzün etrafındaki fareler, sıçanlar, sincaplar ve diğer haşereler için iyi avcılar olmalarının yanı sıra, muameleye karşı toleranslı olmalarını sağlayan tatlı bir mizacı var!

Maine Coons iyi evcil hayvanlar olur!

Maine Coons arkadaş canlısı, sevecen ve sevecen. Sahiplerinin ilgisini çekmeyi severler ve mümkünse evin her yerinde onları takip ederler. Maine Coons, oyuncaklarla, özellikle de tüyleri veya ipleri olanlarla oynamayı sever. Bu cins, çocuklarla çok iyi anlaştıkları için çocuklu aileler için harika bir seçimdir!

Evde başka evcil hayvanlarınız varsa, Maine Coons’un diğer kedilerle kolayca arkadaş olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir. Ayrıca köpeklerle ve tavşan, hamster veya kobay gibi daha küçük hayvanlarla da iyi geçinirler (bu ekstra büyük kafeslerden birini almanızı öneririz). Bu hayvanın iyi yapamadığı tek şey fare avlamak – kendi boyutundan daha küçük hiçbir şeyi öldürmekle ilgilenmiyor!

Maine Coons aslen, yemek için kuşları avlayacak ama tavuklarını çok sık yemeyen bir kedi isteyen çiftçiler tarafından yetiştirildi!

Çözüm

Umarım bu yazıdan çok şey öğrenmişsinizdir. Maine Coon kedilerinin harika evcil hayvanlar ve arkadaş olduklarını biliyoruz, ama aynı zamanda çok benzersizler. Bir tane almayı düşünüyorsanız, kendinize bir tane almaya karar vermeden önce lütfen tüm gerçekleri göz önünde bulundurun.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.