Mimar Kemaleddin: 20 Liranın Üzerindeki Adam


Mimar Kemaleddin: 20 liranın üzerindeki adam

20 liranın üzerinde yer alan Mimar Kemaleddin Bey’in hayatını ve Kemaleddin Bey‘in kim olduğunu ve çalışmalarını biliyor musunuz ?

Mimar Kemaleddin Bey Kimdir ?

20 Liranın Üzerindeki Adam Mimar Kemaleddin

Kemaleddin Bey 1870 yılında Üsküdar'ın Harem İskelesi semtinde dünyaya geldi. Eğitim hayatında ilk olarak İbrahim Ağa Mektebinde tahsil gördü. Ardından Şemsilmaarif ve Numune-i Terakki adındaki özel okullarda eğitim aldı. Bu okullardan mezun olduktan sonra Mülkiye Mühendis Mektebine girdi ve Mülkiye Mühendis Mektebini birincilikle bitirdi. 

Kemaleddin Bey mezun olduktan sonra Alman asıllı mimar Jasmon'un yardımcılığına tayin edildi. Ardından Osmanlı Devleti tarafından öğrenimini tamamlamak üzere Almanya'ya gönderildi. Almanya'da dört buçuk sene eğitim aldıktan sonra Mühendislik Mektebinde mimarlık ve mühendislik öğretmenliğine başladı.

Kemaleddin Bey Mühendislik Mektebinde hocalık yaparken aynı zamanda kendi mimarlık bürosunu  açtı. Kemaleddin Bey hem mimarlık hemde mühendislik yapan nadir mimarlardandır.  Kemaleddin Bey milliyetçilik akımı başladığı sıralarda bu akımdan etkilenip eserlerinde Türk tarzı mimarı eserler ortaya koymuştur.

Kemaleddin Bey Birinci Ulusal Mimarlık Akımının öncü isimlerinden biridir. Kemaleddin Bey, Mimar Sinan ve Mimar Kasım Ağa gibi mühim mimarlardan ilham alarak eski Türk mimari uslübunu yeni mimari eserlerde uygulamıştır.

Kemaleddin Bey aynı zamanda Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti ismi ile bu mesleklerin Türkiye'deki ilk meslek odasını kurmuştur. 


20 TL'nin Üzerindeki Adam Mimar Kemaleddin

20 Liranın Üzerindeki Adam

1 Ocak 2009 tarihinde dolaşıma girmiş olan 20 Türk lirasının arka tarafında Kemaleddin Bey'in resmi yer almaktadır.

Kaynakça

1- Yeni Rehber Ansiklopedisi, Türkiye Gazetesi, İstanbul, 1994

2- https://tr.wikipedia.org/wiki/Mimar_Kemaleddin


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.