Pars Kedisi Hakkında Kedisel Bilgiler


Pars Kedisi Hakkında Kedisel Bilgiler

Pars Kedisi, sevimli duruşu ve güzelliği ile Asya’nın doğu ve güney kesimlerinde yaşar. Boyutları değişiklik göstermekle birlikte ev kedisi büyüklüğündedir. Türünün bilimsel ismi Prionailurus bengalensis olarak adlandırılır. Pars kedileri Kedigiller familyasındandır.

Pars Kedisi Özellikleri

Pars kedilerinin fiziksel özellikleri bulundukları bölgeye göre değişiklik gösterir. Tek tip özellikte değildirler. Sibirya taraflarında olanlarında görülen türlerinde vücut boyları ortalama 45 cm – 60 cm arasında, kuyruk uzunlukları ise 20 – 40 cm arasındadır.

Bilimsel isimlendirilmesi

Pars kedisi Feliformia (Kedimsiler) takımının kedigiller familyasının küçük kediler alt familyasındandır. Cinsleri Prionailurus, türleri ise Prionailurus bengalensis olarak isimlendirilir.

Pars Kedisinin yaşam alanları suya yakındır

Pars kedileri her canlı gibi suya yakın bölgelerde yaşar. Suya yakın yerler dışında benimsediği net bir bölge yoktur. Yağmur ormanları, bozkır arazileri veya dağlarda da yaşamlarını sürdürebilirler.

Pars kedisi insanlardan çekinmez

Pars Kedileri

Pars kedileri insanların bulunduğu bölgelerde rahatlıkla görülebilir. İnsanlardan pek çekinmezler.

Pars kedileri geceleri avlanır gündüzleri ise uyur

Pars Kedi Özellikleri ve Güzelliği

Pars kedileri için gece kuşu diyebiliriz. Geceleri fareler, tavşanlar, kuşlar, böcekler ve balıkları avlayarak hayatını devam ettirir. Gündüzleri ise ağaç kavuğu gibi yerlerde uyur.

Pars kedileri sudan korkmazlar

Pars Kedisi Hakkında

Bazı kedi türlerinin aksine sudan korkmazlar. Su içinde yüzerek balık avlayabilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.