Siklamat Tatlandırıcısı Nedir ?


Siklamat Tatlandırıcısı Nedir ?

Siklamat, bileşen itibari ile doğal olmayan, yapay bir tatlandırıcı bileşiktir. Siklamat, genellikle yapay tatlandırıcı olan sakarin ile birlikte kullanılır. Sodyum Siklamat tatlandırıcı kodu 952’dir. Cyclamate olarak da bilinir.

Siklamat 1937 yılında keşfedildi

Sikmalat’ın keşfi bilinen tarihte 1937 senesinde Illinois Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olarak öğrenimine devam eden Michael Sveda isimli bir gencin laboratuvar içinde sigarasını yere düşürüp tekrardan ağzına götürmesi ile birlikte yanlışıkla siklamatın tatlı bir yapıda olduğunu keşfetmiştir.

İlk defa defa piyasaya 1950 yılında çıktı

Ürünün patent tescili DuPont tarafından yapılmış daha sonra bu patent hakkı Abbott isminde bir laboratuvar firmasına satılmıştır.

Cyclamate ilk olarak ilaç tatlandırıcısı olarak kullanıldı

Abbott işletmesi ise cyclamate ürününü ilk olarak tadı acı olan ilaçları daha kullanılabilir hale getirmek için tatlandırıcı olarak kullanmıştır.

İlerleyen dönemlerde ise diabet hastaları için kullanıldı

Diabetli hastalar için de alternatif bir tatlandırıcı olarak da piyasada kullanıldı.

1970 senesinde ABD’de siklamatın kullanımı yasaklanmıştır

1966 ve 1970 yılları arasında yapılan incelemelerden sonra ABD içinde yasaklanmıştır. Günümüzde halen yasaklı durumdadır.

Günümüzde bütün dünya siklamat kullanımına izin vermektedir

130’dan fazla ülkede siklamatın kullanımına izin verilmektedir.

Siklamat şekerden 30-50 kat daha tatlıdır

Şekerden oldukça tatlıdır. Kullanımı sırasında genellikle kendisi gibi yapay bir tatlandırıcı olan sakarin ile tüketilir. Cyclamate maddesi diğer tatlandırıcılara oranla daha ucuzdur ve ısıtıldığında stabil durumda kalabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.