Smokin Kedi Irkı Hakkında Kedisel Bilgiler


smokin kedi

Smokin kedi, göğsünde , bacaklarında ve kuyruğunda siyah kürk ve beyaz kürk bulunan bir kedi cinsidir. Genellikle “Tuxies” veya “Tuxi-kitties” olarak adlandırılırlar. Van, Habeş ve Doğu ile ilgili stenografi de dahil olmak üzere bu kategoriye giren birkaç tür vardır. Az bilinen bir gerçek, kaplumbağa kabuğu kedilerin de smokin kedileri olarak kabul edilebileceğidir. Perslerin sahip olduğu beyaz çizgiler yerine (minyatür kaplanlar gibi görünmelerini sağlayan) siyah ve turuncu veya sarı karışık bir kürk katlarına sahip olmalarına rağmen, işaretleri onlara arkadan Perslerin uzun saçlarıyla karşılaştırıldığında neredeyse aynı bir görünüm verir.

Tuxedo Kedi Irk Tarihi

Smokin kedi ırkı nispeten yenidir ve 1990’larda yaratılmıştır. Bu kedi cinsinin adı, smokini andıran siyah beyaz tüy deseninden gelmektedir.

Smokin kedisinin popülaritesi, arkadaş canlısı yapıları, az bakım gerektiren tüyleri ve sağlıkları nedeniyle son yıllarda artmıştır.

Tuxedo Kedi Cinsi Büyüklüğü

Smokin kedileri, 20 pound ağırlığa kadar yüksek kaliteli smokin ile 8-12 pound ağırlığındaki orta boy kedigillerdir.

Smokin kedileri, tipik olarak 8 ila 12 pound (4 ila 6 kilogram) ağırlığındaki orta boy bir kedi cinsidir. Boyut olarak orantılı olmalılar, yani bacakları zarif bir şekilde yürümeleri için yeterince uzun, otururken veya uzanırken garip görünmeyecek kadar kısa olmalıdır.

Smokin Kedi Cinsi Kişilik

Oyuncu ve enerjiktirler. Sahipleriyle oynamayı severler, ancak aynı zamanda bağımsız olabilirler ve kendi işlerini yapmak istiyorlarsa biraz yalnız kalmaya ihtiyaç duyarlar.

Son derece zekidirler, bu da onları eğitmeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, smokin kedi ırkı, onları mutlu etmek için bol miktarda uyarılmaya ihtiyaç duyar; onsuz sıkılacaklar veya yıkıcı olacaklar.

Smokin kedi ırkı sahiplerine karşı oldukça sadık ve sevecendir. İnsanlarla vakit geçirmeyi severler ve genellikle “cırt cırtlı kediler” olarak anılırlar çünkü her zaman yanınızda olmaktan başka bir şey istemezler!

Tuxedo Kedi Cinsi Tüyleri ve Renkleri

Smokin kedileri, siyah ve beyaz, çikolata kahvesi ve beyaz, gümüş ve beyaz ve mavi (gri) ve beyaz dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir.

Bir smokin kedisinin kürkü, uzun kürklü diğer kedi ırklarınınkine benzer. Kürkleri, oldukça muhteşem görünmelerini sağlayan zarif bir parlaklığa sahiptir. Tekir deseninin rengi, genellikle soluk bir gövde rengi üzerinde siyah veya kahverengi çizgilerdir ve gözlerin çevresinde ve burun bölgesinde daha koyu işaretler vardır. Bu desen, uskumru balığı filetosuna benzediği için bazen “uskumru” olarak anılır!

Tuxedo Kedi Cinsi Bakımı

Smokin Kedileri, benzersiz tüyleri nedeniyle özel bakıma ihtiyaç duyarlar: günlük fırçalama (paslanmayı önlemek için), düzenli bakım (yağın kürklerinden akmasını sağlamak için), iki haftada bir banyo yapma ve sık sık fırçalama (keskin görünmelerini sağlamak için) gerektirirler. .

Smokin Kedi Cinsi Sağlık Endişeleri

Tuxedo kedi ırkı, kedi lösemisine duyarlıdır ve ayrıca polikistik böbrek hastalığına eğilimli olabilir. Ayrıca dişlerinde ve gözlerinde problemler olabilir. Smokin kedileri, idrar yolu sorunlarının yanı sıra obeziteye eğilimli olabilir.

Smokin kedilerinin çok zarif bir siyah beyaz kürkü vardır.

Smokin kedileri çok akıllı ve oyuncudur. Getirme oynamak veya tasmalı yürümek gibi numaralar yapmaları öğretilebilir. Ayrıca sevecen, sadık ve sahipleriyle kucaklaşmaya bayılırlar. Smokin kedilerinin kısa tüyleri nedeniyle bakımı kolaydır, bu da onları diğer cinslere göre halıya veya mobilyalara dolanma olasılığını azaltır.

Smokin Kedisi Gerçekleri

Bir smokin kedisi, çok zarif bir kürkü olan siyah beyaz bir kedidir. 

Smokin kedileri arkadaş canlısı ve zeki kedilerdir.

Smokin kedileri arkadaş canlısı, zeki ve sevecendir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler ve eğitilmeleri kolaydır. Smokin kedileri, onları küçük çocukları olan aileler için harika kılan yumuşak bir kişiliğe sahiptir.

Smokin kedileri oyuncaklarla oynamaktan hoşlanır.

Smokin kedileri oyuncaklara olan düşkünlükleriyle tanınırlar. Aslında, çoğu smokinli kedi yavrusu oyuncaklarla oynamaktan hoşlanır. Kedinizi sağlıklı tutmak, onunla bağ kurmak, eğlendirmek ve hatta aktif tutmak için oyuncakları kullanabilirsiniz.

Pamuk veya yün gibi doğal malzemelerden yapılmış oyuncaklar, kediniz oynarken onunla bağ kurmanın harika bir yolu olabilir. Oyuncağın bir oyundan daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, kediniz tarafından tekrar tekrar kullanıldığında şeklini kaybetmeyecek sert plastik toplar veya diğer benzer oyuncaklar seçin. Kumaş veya kumaştan daha dayanıklı, ancak plastik toplar ve benzeri diğer öğeler kadar dayanıklı olmayan bir şey istiyorsanız, o zaman içinde tel olmayan doldurulmuş hayvanlar satın almayı düşünün çünkü bunlar, üzerine atlarsa kedi arkadaşınıza da zarar verebilir.

Smokin kedileri, fazla enerjiyi yakmak için düzenli egzersiz gerektirir.

Smokin kedileri, fazla enerjiyi yakmak için düzenli egzersiz gerektirir. Örneğin, bir smokin kedisi pençelerini etkileşimli bir oyuncakta kullanmaktan ve onu evin içinde kovalamaktan mutlu olacaktır. Diğer kediler sizinle oyun oynamayı veya yüksek yerlerden atlamak veya bahçede koşmak gibi diğer atletik aktivitelere katılmayı tercih edebilir.

Sizinle yürümekten hoşlanan bir köpeğiniz varsa, ikisini aynı anda dışarı çıkarmayı düşünün: köpeğiniz gezintiye çıkarken yanında başka bir arkadaşının olmasından keyif alırken, kediniz uzaklara gitmek zorunda kalmadan yeni bölgeler keşfedebilmeyi takdir edecektir. ana üs.

Smokin kedileri, uygun beslenme ve veteriner bakımı aldıkları sürece genellikle sağlıklıdır.

Smokin kedileri genellikle sağlıklıdır, ancak birkaç özel ihtiyaçları vardır. Her şeyden önce, smokin kedileri, güçlü ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları tüm besinleri içeren dengeli bir diyete ihtiyaç duyarlar. Tuxedo kedi yavruları, en az 12 haftalık olana ve artık emzirilmeyene kadar yavru kedi maması ile beslenmelidir, bundan sonra yetişkin mamasına geçmek en iyisidir (aynı şey diğer kedi ırkları için de geçerlidir). Yetişkin smokinleri ıslak veya kuru mama yiyebilir; hatta bazıları bir türü diğerine tercih ediyor!

Smokin ayrıca aşılar ve tımar gibi rutin veteriner bakımına ihtiyaç duyar. Aşılar, evcil hayvanınızın kedi lösemisi veya FIV (kedi AIDS’ine neden olabilen) gibi ölümcül hastalıklara yakalanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Tımar, kedinizin kürkünün haftada en az bir kez yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalanmasını içerir; bu, doğal yağların tüyleri boyunca eşit olarak dağılmasına yardımcı olur, böylece çok yağlı veya çok kuru olmaz. Smokininizin ceketinde herhangi bir kel nokta fark ederseniz, başka neler olabileceği konusunda veterinerinize danışın – bu, pire veya solucan gibi ciddi bir şey anlamına gelebilir!

Smokin kedileri alışılmadık derecede sosyaldir ve genellikle diğer hayvanlar, çocuklar ve hatta yetişkinlerle birlikte olmayı severler.

Tuxedo kedi ırkları alışılmadık derecede sosyaldir ve genellikle diğer hayvanlar, çocuklar ve hatta yetişkinlerle birlikte olmayı severler. Agresif olmayacaklar ve sizi asla ısırmazlar veya çizmezler. Smokin kedi ırkları çok sadıktır ve onlara en çok ihtiyaç duyduğunuz anda her zaman yanınızda olacaktır.

Tuxedo kedi ırkları arasında Türk Van, Abyssinian, Oriental Shorthair, Lynx Point Siyam, Burmese, Maine Coon ve Türk Angora bulunur.

Tuxedo kedi ırkları arasında Türk Van, Abyssinian, Oriental Shorthair, Lynx Point Siyam, Burmese, Maine Coon ve Türk Angora bulunur.

Türk minibüsleri, yüzlerinde küçük gökyüzü şeritleri gibi görünen güzel mavi gözleri ile tanınırlar. Ayrıca karınlarında ve bacaklarında ve yüzlerinin bazı kısımlarında biraz beyaz kürk bulunan kıvırcık bir kürkleri vardır. Habeşliler ayrıca smokin benzeri işaretleriyle tanınırlar, ancak diğer ırklara göre çok daha uzun bir kürkleri vardır, bu da onların sık sık tımarlanmalarına gerek olmadığı anlamına gelir. Oryantal Shorthair’in yüzünde ve vücudunda beyaz veya krem ​​renkli lüks uzun saçları ve sırtından aşağı inen siyah şeritleri vardır, bu da onu gerçek bir papyon gibi gösterir!

Vaşak noktası Siyamlarının, yakından parlattığınızda ışığı güzel bir şekilde yansıtan altın rengi gözleri vardır; bu, güneşe bakmak gibidir! Ve son olarak, insanlara (özellikle çocuklara) karşı çok sevgi dolu oldukları bilinen Burmalı kedileri var. Yüzlerinin çevresinde bol miktarda siyah işaret bulunan parlak turuncu renkte olma eğilimindedirler; bu onları uzaktan da smokin gibi gösterir ama yakından her birinin yüzünde her türlü detayı görebilirsin!

Kedi severler arasında en iyi smokin kedi cinsinin hangisi olduğu konusunda bir rekabet vardır.

Smokin kedisinin birçok farklı cinsi vardır. Her cinsin kendine özgü özellikleri vardır ve kürk rengi, işaretler, yüz şekli ve vücut tipi ile ayırt edilebilir. Örneğin Britanya ile ilgili stenografi kısa tüylü bir kürke sahipken İranlı stenografi kalın ve kabarık uzun tüylere sahiptir.

Belirli bir kürk rengine veya desenine sahip bir kedi arıyorsanız, o zaman bu renge veya desene sahip bir cins seçmeniz gerekecektir. Herhangi bir sayıda renge sahip bazı ırklar varken (örn. Siyam), diğerlerinin çeşitleri sınırlıdır (örn. American Curl).

Smokin kedi ırkları, hayatınıza neşe katacak yumuşak huylu bir kedi arayan herkes için harika bir seçim olabilir.

Eviniz için mükemmel bir smokin kedi ırkı arıyorsanız, aşağıdaki ırklar dikkatinizi çekmelidir.

  • American Curl, kıvırcık kulakları ve tatlı doğası nedeniyle Amerika’daki en popüler smokin kedi ırklarından biridir. Çocuklarla arası iyi olduğu kadar nazik ve sadık kediler olarak bilinirler.
  • Tüy dökmeyen veya çok fazla bakım gerektirmeyen tamamen hipoalerjenik bir kedi istiyorsanız Japon Kısa Kuyruğu harikadır. Bu cins, antik çağlardan beri Japonya’da popüler olmuştur, ancak benzersiz görünümleri ve kolay bakım gereksinimleri nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde ancak son zamanlarda popüler hale gelmiştir.

Çözüm

Smokin kedileri, hayatına neşe katacak yumuşak bir kedi arayan herkes için harika bir seçimdir. Zekidirler, arkadaş canlısıdırlar ve oyuncaklarla oynamaktan zevk alırlar. Smokin kedileri, fazla enerjiyi yakmak ve onları sağlıklı tutmak için düzenli egzersiz gerektirir. Kedi severler arasında en iyi smokin kedi ırkının hangisi olduğu konusunda bir rekabet vardır, ancak hepsinin alışılmadık derecede sosyal olmak ve genellikle diğer hayvanlar, çocuklar ve hatta yetişkinlerle birlikte olmayı sevmek gibi benzer özellikleri vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.