Tanzanya Ülkesinde Tasmanya Canavarı Var mı ?


tanzanya

Tanzanya Doğu Afrika’da bir ülke. Nisan 1964’te Tanganika ve Zengibar adında iki bağımsız devletin birleşmesinden meydana gelmiştir. Tam ismi Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’dir. Tanzanya’nın başkenti Domodo’dur.

Tanzanya Nerededir ?

Doğu Afrika’da yer alan Tanzanya’nın kuzeyinde Kenya, Uganda ve Brundi güneyinde Zambiya, Malavi ve Mozambik batısında ise Kongo yer alır.

Tanzanya Nerede Bulunuyor ?

Tanzanya’nın Fiziki Yapısı

Tanganika üç farklı bölgeye ayrılır. Kıyı bölgesi, doğu bölümünde bulunan alçak yayla bölgesi ve merkezi yüksek bir yayladan oluşur. Tanganika’nın deniz seviyesinde yüksekliği ortalama 900 m’dir. Genelde sınırda olmak üzere ülkede yüksek dağlık araziler bulunur.

Kilimanjaro Dağı, Afrika’nın En Yüksek Noktasıdır

Kilimanjaro Dağı Hakkında

Tanzanya’nın Kuzeyinde bulunan Kilimanjaro Dağı 5894 metre yüksekliğe sahiptir. Kilimanjaro Afrika’nın en yüksek noktasıdır.

Tanzanya’da Üç Tane Büyük Göl Vardır

Tanzanya Malavi Gölü Hakkında

Bunlar; Malawi, Tanganika ve Victoria gölleridir.

Tanzanya İklimi

Tanzanya İklimi Hakkında Bilgiler

Tanzanya’da tropikal bir iklim hüküm sürer. Sıcaklık adalarda deniz meltemleri sayesinde ılımandır. Tanganika kıyısı bol yağışlıdır. Kıyılar muson rüzgarlarının etkisi altındadır.

Tanzanya’nın Doğal Kaynakları

Tanzanya Doğal Kaynakları Hakkında

Tanzanya’da değişik iklim bölgeleri bulunduğundan çok çeşitli bitkilerin yetişmesine olanak sağlamaktadır. Ülkenin kıyı kesimlerinde mangrov bitkileri ve palmiye ağaçları bulunur. Merkezi yayla bölgesinde ise çalı ve baobap ağacı bulunur. Aynı zamanda Kilimanjaro Dağında, Alp Dağlarına mahsus olan bitkilerden de bulunur. Ülkede bol miktarda vahşi hayvan vardır. Ülkede fil, yaban sığırı, habeş maymunu, zebra, ceylan ve gergedan bulunur.

Tanzanya’nın Yeraltı Zenginlikleri

Tanzanya'nın Yeraltı Zenginlikleri Hakkında

Ülkenin yeraltı zenginlikleri elmas, altın, maden tuzu, kalay ve mikadır.

Tanzanya Ekonomisi

Tanzanya ekonomisi tarıma dayalı bir ekonomidir. Merkezi yaylada buğday, akdarı, manyok ve mısır yetişir. Aynı zamanda sisal keneviri, pamuk, çay, kahve ve tütün ticareti yaparlar. Ayrıca dünyanın ana karanfil kaynağı Zanzibar bölgesindedir. Ülkenin yeraltı zenginliklerinin fazla olmasına rağmen madencilikte gelişmemişlerdir. Buna rağmen Afrika’nın altın madenciliğinde en gelişmiş üçüncü ülkesidir.

Tanzanya Kültürü

tanzanya halkı

Ülkede 100’den fazla etnik grup yer alır. Bu durum 100’den fazla dil anlamına gelmektedir. Fakat devletin resmi dili Swahili’dir. Ülke bir dönem sömürge altında kaldığı için sömürü dönemine ait izler mevcuttur. Ülkede eğitim kurumlarında bazı eğitimler İngilizce verilmektedir. Fakat Tanzanya halkı Swahili dilini ağırlıklı olarak kullanmaktadır.

Tokalaşma kültürleri vardır

Ülkenin insanları son derece barışçıldır. Turist olarak gitseniz bile sizinle tokalaşmak için el uzatırlar. Ülkenin çoğunluğu Müslüman’dır.

Tazmanya’da Tasmanya Canavarı Yaşar mı ?

Tasmanya Canavarı Hakkında

Son olarak bu soruya cevap verelim. Tasmanya Canavarı Tazmanya’da yaşamaz. Tasmanya Canavarının yaşam alanı Avusturya’dır.

Artık Tanzanya hakkında Tanzanyalılar kadar bilgiliyim diyorsan,seni “Tanzanya Hakkında Neler Biliyorsun ?” isimli bilgi testimize alalım.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.