Tavuk Hakkında Tuhaf Bilgiler


tavuk

Tavuk, Sülüngiller familyasından kısa kanatlı, yerde yaşayan, evcilleştirilebilir bir kuş türüdür. Ayakları koşmaya ve eşelemeye uygundur. Tavuk, Latince “Gallus Gallus Domesticus” olarak adlandırılır.

Tavuk Nedir ? Horoz Nedir ?

Tavuk, gagası kuvvetli, ayakları eşelemeye uygun kanatlı dişi bir kuş türüdür. Tavuğun erkeğine horoz denir. Yeni doğmuş yavruya civciv denir. Bir yaşından küçük olanlara ise piliç adı verilir.

Tavuğun Fiziksel Özellikleri

Sülüngiller familyasından olan kanatlı kuşumuzun başının üzerinde kırmızı renkli etten bir ibik bulunur. Gagasının altında ise buna benzer iki parça sallanır biçimde bulunur. Tavuğun ayaklarında üçü önde, biri arkada olamak üzere 4 parmak bulunur. Tavukların kuyrukları kısa, horozların ise kuyrukları uzundur.

Kısa Mesafe Uçabilirler

Kanatları bulunur fakat kanat yapısı küçük olduğu için kısa mesafe uçabilirler.

Üç Tane Göz Kapakları Vardır

Tavukların iki tane gözü bulunmasına rağmen üç tane göz kapağına sahiptirler. Üçüncü perde gözlere ışığa karşı koruma sağlar.

Tavukların Mideleri Üç Bölümlüdür

Mideleri diğer kuş türlerinde olduğu gibi üçe bölünür. Yenilen yemler önce kursağa ardından ön mideye geçer. Son olarak katıda sindirilir.

Tavuklar Yuva Yapmaz

Tavuklar yuva yapmazlar. Yerde veya ağaç dallarında tünerler.

Tavuklar Sıcakkanlı Hayvanlardır

Tavuklar vücut yapıları olarak sıcakkanlı canlılardır. Genel olarak vücut ısıları 10-45°C’dir. Kuluçkaya yattıkları dönemlerde yumurtaları çevirerek hepsine aynı ısıyı vermeye çalışırlar. Vücutları küçük olan tavukların ısı oranları iri tavuklara göre daha fazladır. Vücutları küçük olan tavuklar daha erken civciv çıkarırlar.

Kuluçka Dönemleri 21 Gündür

Tavuklarda kuluçka dönemleri 21 gün sürer. Bu süre tavuğun cinsine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin Legorin cinsi tavuklarının vücutları küçük ve harareti fazla olduğundan kuluçka dönemi 20 gün sürer, 20 günün sonunda civciv çıkarır. Brahma cinsi tavuklar ise iri yapılı ve harareti az olduğundan 21 günde bile civciv çıkaramazlar. Ancak 2 gün sonra çıkarabilirler. Tavuklar hasta oldukları zaman vücut ısıları düştüğünden civciv çıkaramazlar.

Yılda 250-300 Yumurta Verir

Horoz tarafından döllenmiş yumurtalardan civciv çıkar. Döllenmemiş yumurtalardan civciv çıkmaz. Sağlıklı bir tavuk yılda ortalama 250 ile 300 yumurta verir. Tavuklar aralık ve ocak aylarında tüy değiştirdiklerinden yumurtlamazlar.


Tepkiniz Nedir ?

Adamsın bayıldım Adamsın bayıldım
11
Adamsın bayıldım
Bu nedir Bu nedir
35
Bu nedir
Emeğine Sağlık Emeğine Sağlık
32
Emeğine Sağlık
Harika Harika
7
Harika
Şaşırdım Şaşırdım
35
Şaşırdım
Anlamadım Anlamadım
31
Anlamadım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir