Unutulan Savaş: Türkiye 100 Yıldır San Marino ile Savaş Halinde


çanakkale savaşı

Türkiye ile San Marino kağıt üzerinde 100 yıldır savaşıyor.
I.Dünya Savaşı’nda San Marino İtilaf Devletleri arasında İtalya’nın yanında yer aldı. Osmanlı İmparatorluğu İttifak Devletleri arasında idi. Böylece Osmanlı İmparatorluğunun karşısında savaşan devletler arasında San Marino’da yerini aldı.

1.Dünya Savaşından Görüntüler

Fakat San Marino çok güçsüz ve küçük bir devlet olduğu için İtilaf Devletleri tarafından bile itibar görmedi. Kağıt üzerinde Osmanlı Devleti ile savaşıyordu. I.Dünya Savaşı’ndan sonra İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri barış antlaşmaları imzaladılar. Antlaşma sonucunda savaşan devletler arasında barış sağlandı. Bu antlaşma sürecinde yeni kurulan Türkiye, İtilaf Devletleri ile barış antlaşması imzaladı. Fakat San Marino ile Türkiye arasında bir antlaşma imzalanmadı. İmzalanmadığı içinde savaş sonlanmadı. Türkiye ile San Marino arasındaki savaş günümüzde halen devam etmektedir. Antlaşma imzalanmamasının sebebi gerek görülmemesidir.

San Marino Cumhuriyeti Hakkında

Günümüzde Güney Avrupa’nın İtalya Yarımadası içerisinde yer almaktadır. San Marino Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunmaktadır. 61,2 kilometrelik yüzölçümü ile Avrupa’nın 5 mikrodevletinden birisidir. Ülkenin resmi dili İtalyancadır. Ülkenin sloganı Latince “Libertas” yani özgürlük anlamına gelmektedir.

San Marino Nerededir ?

Görsel Kaynak: Wikimedia

İtalya’da bir şehir devletidir. İtalya toprakları içindeki Emilia-Romagna ve Marche bölgeleri arasındadır. San Marino İtalya’dan tam bağımsızdır.

San Marino Dünyanın En Geniş 220. Ülkesidir

San Marino 61 Dünya alanının %0,01’inden daha az alan kaplamaktadır.

Ülkede Havaalanı ve Tren Bulunmamaktadır

San Marino’da havalimanı ve tren istasyonları bulunmamaktadır. Ayrıca ülkenin denize kıyısı da yoktur.

Ülkenin Askeri ve Polis Gücü

San Marino’nun ordusu dünyanın en küçük ordularından biridir. Toplamda gönüllülerden oluşan 225 kişilik bir ordusu bulunmaktadır. Ayrıca yaklaşık olarak 700 kişiden oluşan bir polis teşkilatı da mevcuttur.

Ülkenin Nüfusu

Ülkede yaklaşık olarak 33 bin kişi yaşamaktadır. Nüfusunun 2.000-2.500 kadarı yabancıdır. Ayrıca 40 bin kadar vatandaşı da yurtdışında yaşar.

Ülke Ekonomisi

Avrupa Birliğinde olmamasına rağmen para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Ülke gelirlerindeki en önemli pay %50 ile turizmdir. Küçük ve ilgi çekici olması sebebiyle turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Her yıl ortalama 3 milyondan fazla insan ülkeyi ziyaret etmektedir. Geri kalan
%50 ise elektronik, bankacılık ve seramik gibi sektörlerden oluşmaktadır.

Ülke Politikası

San Marino Parlamentosu

San Marino çok partili temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Yürütme hükümet tarafından uygulanır. Yasama ise hükümet ve genel konsey tarafından uygulanır. Yargı yönetici ve yasama organlarından bağımsız hareket eder. Yürütme görevini ise iki yüzbaşı üstlenmiştir. Bu yüzbaşılar her 6 ayda bir yapılan seçimlerle belirlenmektedir. Yüzbaşı seçimleri Büyük Konsey’de gerçekleşir. Büyük Konsey’de 60 üye vardır. Bu 60 üye her 5 yılda bir serbest seçimlerle belirlenir. Dünyada yürütme organının bu sıklıkla değiştirildiği başka bir ülke yoktur.


Tepkiniz Nedir ?

Adamsın bayıldım Adamsın bayıldım
8
Adamsın bayıldım
Bu nedir Bu nedir
33
Bu nedir
Emeğine Sağlık Emeğine Sağlık
35
Emeğine Sağlık
Harika Harika
36
Harika
Şaşırdım Şaşırdım
78
Şaşırdım
Anlamadım Anlamadım
26
Anlamadım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir