Zeugma Antik Kenti


zeugma antik kenti

Zeugma Antik Kenti, günümüzde Gaziantep sınırları içinde bulunan MÖ 300 yılında kurulmuş olan antik bir kenttir. Zeugma, Nizip ilçesi Belkıs mahallesindedir. Antik kentin içinde bulunan dünyaca ünlü mozaikler ve eski tarihi ile insanları cezbetmektedir.

Zeugma Kuruluşu

Antik kentin kuruluşu MÖ 300 dolaylarında Makedonya Kralı Büyük İskender’in generallerinden olan I. Seleukos Nikatōr diğer adıyla I. Seleukos tarafından kurulduğu düşünülmektedir.

Çingene Kızı Mozaiği
Görsel Kaynak

Antik Kent ilk kurulduğunda kurucusunun adını alarak Fırat bölgesinde Selevkosya anlamına gelen “Selevkaya Euphrates” olarak anıldı.

Zeugma İsmini Nasıl Aldı ?

İlerleyen dönemde Selevkaya Euphrates’ın Roma İmparatorluğu’nun eline geçmesi ile şehir “Zeugma” adı ile anılmaya başlanmıştır. Bu isim ise “köprü” anlamına gelmekteydi.

Görsel Kaynak

O dönemde Antakya yani Antioch ile Çin arasında oluşan ticaret ağında Zeugma köprü görevi görmekteydi. Bu durumdan dolayı kent hem köprü ismi ile anıldı hem de konumu sayesinde ticari bir değere sahip olmuştur.

Zeugma Antik Kenti

Şehir milattan sonra 252 yılında Sasaniler tarafından kent işgal edildi ve tahrip edilirek yıkıldı. Bugünkü adıyla Belkıs Köyü ise 16. yüzyılda kurulmuştur.

Günümüzde Zeugma Antik Kenti

Günümüzde yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bulgulara göre antik şehir, A, B ve C olarak üç farklı bölümde incelenmektedir.

A ve B bölümlerinde antik kentin villaları ve çarşıları yer almaktadır. A ve B bölümleri günümüzde Birecik Hidroelektrik Baraj Gölü’nün altındadır.

C bölümünde ise şimdiye kadar kazı yapılmamıştır. C bölümünün ileride açık hava müzesi haline getirilmesi düşünülmektedir.

Müzeden Bir Mozaik

Zeugma’nın Roma zamanında kalan mozaik eserleri dünya genelinde bilinmektedir. Bu ünlü eserler kazılardan sonra Gaziantep Arkeoloji Müzesinde sergilenmiş daha sonra Zeugma Mozaik Müzesi‘ne taşınmıştır.


Tepkiniz Nedir ?

Adamsın bayıldım Adamsın bayıldım
20
Adamsın bayıldım
Bu nedir Bu nedir
10
Bu nedir
Emeğine Sağlık Emeğine Sağlık
33
Emeğine Sağlık
Harika Harika
16
Harika
Şaşırdım Şaşırdım
10
Şaşırdım
Anlamadım Anlamadım
6
Anlamadım
Alfa Popirik

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir